امروز

شنبه, ۳ آبان , ۱۳۹۹

  ساعت

۰۹:۵۸ قبل از ظهر

گروه فرهنگی – رجانیوز: اگر چه به طور معمول سینمای ایران نسبت به مسائل سیاسی که اثر گذاری اجتماعی زیادی هم دارند بی تفاوت بوده است اما فتنه ۸۸ مسئله ای نبود که به خصوص هنرمندان انقلابی بتوانند از آن چشم پوشی کنند و نسبت به آن بی تفاوت باشند.  به همین سبب در حوزه فیلم و مستند آثاری در خصوص فتنه ۸۸ ساخته شد که مورد استقبال مردم هم قرار گرفت و امروز این آثار تبدیل به سندی از رفتار و رویکرد بعضی ها در آن دوران به حساب می آیند. 

 

رجانیوز با فرار رسیدن یوم الله ۹ دی که نماد خاک کردن آتش فتنه به حساب می آید. تعدادی از این فیلم ها و مستند ها را برای تماشا به شما معرفی می کند.

 

۱.قلاده های طلا (ابوالقاسم طالبی)

 

فیلم از زاویه اطلاعاتی و امنیتی به حوادث پس از انتخابات سال ۸۸ می پردازد. فیلمساز می کوشد تا با به تصویر کشیدن ورود یک جاسوس در ماه های قبل از انتخابات به ایران و همکاری با یکی از مأموران ارشد وزارت اطلاعات به آشوب های خیابانی آن روزها دامن بزند. اتفاقی که روند فیلم مسیر کشف و شناسایی این مسئله و همچنین دخالت انگلیسی ها در سال ۸۸ را بیان می کند. 

 

 

«قلاده های طلا» تنها فیلم بلند موفق سینمای حرفه ای ایران در خصوص فتنه ۸۸ به حساب می آید. فیلمی که در زمان خودش ۳ میلیارد فروش مخاطبان زیادی را به سینما کشاند. 

 

۲.یزدان تفنگ ندارد (حسین شمقدری) 

 

این مستند را به جرأت می توان یکی از مستند های خوب در خصوص به تصویر کشیدن مسائل اجتماعی پس زمینه فتنه ۸۸ به حساب آورد. فیلم با به تصویر کشیدن محل مرگ ندا آقا سلطان و روایت های مختلفی که در خصوص آن وجود دارد آغاز می شود و در انتها با شهادت جمع کثیری از هم وطنان اهل سیستان و بلوچستان در سال ۸۹ در مسجد جامع زاهدان پایان می یابد. 

 

 

کودکی که تصویر آن بر روی پوستر این مستند نقش بسته، یزدان فرزند یکی از شهدای حادثه بمب گذاری مسجد جامع زاهدان است. کسی که اگر چه بنای جنگ با کسی نداشته و ندارد و البته تفنگی هم برای این کار ندارد اما آتش فتنه افروزی ها در سال ۸۸ دامن او را هم گرفته و باعث شده تا در آن دیار نا امنی ایجاد بشود. 

 

۳.لکه (محمدباقر مفیدی کیا)

 

یکی از شگفتی های دولت روحانی به کارگیری از افرادی بود که در فتنه ۸۸ موضع دوپلو داشتند و بعضاً در کنار فتنه گران رو به روی نظام و مردم ایستادند. لکه به صورت استعاره ای فعالیت آن روزهای این افراد را همچون لکه ای بر روی پیراهن سفید به تصویر می کشد. 

 

 

فیلم احوال یکی از مسئولین تازه منسوب شده دولت جدید در راه مراسم معارفه اش را روایت می کند. کسی که اگر  چه در روزهای فتنه ۸۸ با تحریک دانشجوها آن ها را مقابل نظام قرار داد اما این روزها که باز فرصت نشستن بر اریکه قدرت را یافته بی خیال مواضع قبلی به سوی سمت جدید می رود. 

 

۴.مستند پایان مدارا (کار گروهی)

 

این مستند اثری جذاب در خصوص زمینه های فتنه ۸۸ به حساب می آید. این که چگونه عده ای به قیمت مخالفت و شکست یکی از نامزد ها که رئیس جمهور وقت نیز بود هزینه هایی را برای کشور به وجود آوردند. 

 

 

در این مستد می بینید که رأی نیاوردن احمدی نژاد به هر قیمت ممکن تبدیل به دستور کار برخی از سیاسیون شد و این مسئله تا جایی پیش رفت که حتی اساس انقلاب اسلامی هم در مورد تهدید قرار گرفت اما باز عده ای دعوا های شخصی را از حفظ نظام مهم تر می دانستند. 

 

۵.مستند نگهبان آرا (مهدی نقویان)

 

مستند «نگهبان آراء» از جمله سندهایی است که برای رد تقلب در انتخابات سال ۸۸ ساخته شد. این مستند با بیان تاریخ‌نگاری روزهای بعد از انتخابات و جلسات ویژه‌ی شورای نگهبان با نماینده‌ی کاندیداهای ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸به نحوی بسیار ساده با استناد به اوراق کتبی موجود و نامه‌های اداری بین شورای نگهبان و کاندیداها به نوع دغدغه‌ها و فعالیت‌ها شورای نگهبان در آن دوران سخت و نفس‌گیر پرداخته است.

 

در این مستند شاهد اظهارات نماینده نامزد ها در قبل و بعد از انتخابات در شورای نگهبان هستیم. اظهاراتی جنجالی که نشان می دهد اصل نزاع بر روی حذف نامزد منتخب از جریان رقابت های انتخاباتی بوده و نه نتایج انتخابات.

 

 

این فیلم هم‌چون سندی در دست شورای نگهبان است تا در طول تاریخ بیان کند که ادعای تقلب از جانب سران فتنه و نمایندگان آنان جز ادعایی بی‌پایه و اساس چیز دیگری نبود. شاید عاملی گردد در رسوای آنان و این نوع نگرش در طول تاریخ.

 

۶.بازی (مهدی نقویان)

 

یکی دیگر از مستند هایی که به صورت دقیق به تأثیرات فتنه ۸۸ پرداخته مستند «بازی» است. مهدی نقویان در این مستند تأثیرات حوادث سال ۸۸ را بر روی اقتصاد ایران و به خصوص افزایش تحریم ها به نمایش می گذارد. شاید هنوز بسیاری ندادند که فشار اقتصادی که به یک باره بر مردم ایران وارد شد ناشی از فتنه افروزی عده ای در داخل بود که باعث شد غربی ها بار دیگر برای به چنگ آوردن ایران و به زانو درآوردن مردم طمع کنند. 

 

 

استفاده از تصاویر آرشیوی خوب که هنر نقویان به حساب می آید و روایت جذاب، این مستند را تبدیل به اثری دیدنی و ماندگار در خصوص فهم هزینه هایی که بر کشور ناشی از فتنه ۸۸ تحمیل شد به حساب می آید.  

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی