امروز

سه شنبه, ۱۹ فروردین , ۱۳۹۹

  ساعت

۱۶:۵۴ بعد از ظهر

طی هفته گذشته از ۱۷ تا ۲۳ بهمن ، سازمان منطقه آزاد قشم از محل دریافت عوارض ورودی بندر پهل توانست مبلغ ۹,۳۴۱,۹۲۳,۰۰۰  ریال درآمد کسب کند . از این مبلغ  ۳۴۳,۲۰۰,۰۰۰   ریال مربوط به هزینه های دریافتی از قشموندان است که حدود ۳ درصد از درآمد حاصله را شامل می شود.

حال جدا از اینکه دریافت عوارض از قشموندان  همواره با مخالفتهای مردم و مسئولین شهرستان مواجه بوده است جای این سئوال باقی است چرا سازمان منطقه آزاد قشم بر اخذ این ۳ درصد عوارض از قشموندان پای فشاری می کند و چرا حاضر نیست برای همراهی با دیگر مسئولین شهرستان و رضایت ساکنان جزیره از این ۳ درصد بگذرد.

و این سئوال که آیا راهکار دیگری برای بدست آوردن درآمدی معادل این ۳ درصد وجود ندارد و یا اینکه سازمان چقدر محتاج این سهم از درآمد می باشد؟

حتی اگر به جدول پیش بینی بودجه سال ۹۶ منطقه آزاد قشم نیز نگاهی بیندازیم در آن سهم کل عوارض ورودی و خروج مسافر مبلغ  ۲۱۴۰۰۰۰۰۰۰۰ ریال مشخص شده است که اگر میانگین درآمد حاصله  را فقط از محل عوارض ورودی خودروها  از اسکله پهل  روزی  ۵۰۰ ملیون ریال حساب کنیم در طول سال رقمی معادل ۱۸۲۵۰۰۰۰۰۰۰۰ ریال به دست می آید که این مبلغ هشت برابر  با مبلغ مصوب پیش بینی شده بودجه  و جدای از عوارض دریافتی از سایر پایانه های مسافری است .

اخذ عوارض از ساکنان جزیره البته جدا از مسائل اقتصادی این حس روانی را بر قشموندان به وجود می آورد که  چرا  باید برای ورود به محل سکونت هزینه پرداخت کنند و سازمان منطقه آزاد قشم از این درآمد چه خدمتی برای آنها انجام داده و یا انجام خواهد داد و این سئوال که چرا در مناطق آزاد کیش ، چابهار ،  ماکو ، اروند عوارض ورود و خروج مسافرین (و نه ساکنان) صفر ریال است ؟ و چرا  ساکنان جزیره قشم که مرزداران کشور هستند باید هزینه های منطقه آزاد قشم را هم پرداخت کنند؟

حتی در بودجه های دولت فقط عوارض خروج از کشور در نظر گرفته شده و دولت هیچ عوارضی را برای  ورود به کشور برای اتباع خود مشخص نکرده است اما اینجا در منطقه آزاد قشم ساکنان باید برای بازگشت به خانه و محل زندگی خود عوارض پرداخت کنند.

هر چند تا کنون رسانه ها ، ائمه جمعه ، نمایندگان مجلس ، شوراهای اسلامی و خود مردم همواره بر غیر منطقی بودن گرفتن عوارض ورودی از ساکنین جزیره تاکیر کرده اند اما هنوز نه در دولت و نه سازمان منطقه آزاد قشم عزمی بر خذف عوارض ورودی از قشموندان مشاهده نشده است.

آری اینجا جزیره قشم و حاکم آن منطقه آزاد است جایی که ساکنان آن باید برای بازگشت به خانه عوارض بدهند ، مقدار این عوارض بسته به نظر هیئت مدیره مشخص می شود و هیچ نماینده ای از  مردم و حتی مسئولین شهرستان در تعیین آن نقشی ندارد و تا کنون صدای آنها به جایی نرسیده است .

منابع :

۱- سایت منطقه آزاد قشم 

۲- تصویب نامه در خصوص بودجه سال ۱۳۹۶ سازمان های مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی 

لینک خبر : https://hormozonline.ir/?p=25692
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:

دیدگاهها

دیدگاه ها (۱ دیدگاه)

  1. سرودی

    فقط می تونم یه کلمه بگم : پول زور

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی