اختتامیه اولین جشنواره تئاتر استانی منطقه آزاد قشم برگزار شد

اولین جشنواره تئاتر استانی منطقه آزاد قشم با معرفی آثار برگزیده به کار خود پایان داد.

در آئین اختتامیه جشنواره که با حضور مدیرکل مرکز هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، مدیر کل امور استانها وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و هنرمندان عرصه نمایش و مسئولین شهرستان حضور داشتند بهترین آثار و نفرات برگزیده بر اساس آرای هیئت داوران معرفی و با اهدای لوح سپاس و تندیس و جایزه از آنها تجلیل بعمل آمد.

 مدیرکل مرکز هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی  در این مراسم گفت: ظرفیت، استعداد و توانمندی های هنر نمایش  که در جزیره قشم  توسط کارشناسان این مرکز مشاهده شد فراتر از تصورات و انتظارات بود.

وی افزود: ظرفیت و استعداد هر منطقه در عرصه نمایش چیزی جز فرهنگ، آداب و رسوم آن منطقه نیست و جزیره قشم نیز سرشار از این استعدادهاست.

دکتر حسین طاهری  با اشاره به فرهنگ و آداب  ورسوم جزیره قشم  تصریح کرد: قصه ها ، سنتها و آداب و رسوم  بهترین خوراک برای هنرمندان نمایش بخصوص نمایش نویسان بومی است که آثار برجسته ای در عرصه این هنر خلق کنند.

وی با تاکید بر امر آموزش در شکوفا شدن خلاقیتهای جوانان جزیره اظهار داشت : برای رشد در عرصه نمایش  باید همواره به دنبال مطالعه وآموزش بود و باید از تقلید و اقتباس از آثار دیگران خودداری کرد.

مدیرکل مرکز هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر ضرورت مشاهده آثار دیگران توسط هنرمندان جوان استان ها و مناطق مختلف کشور برای ارتقای هنر نمایش گفت:در این راستا با تلاش این مرکز اکثر نمایش هایی که در این مناطق به روی صحنه می رود ضبط و در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد.

مدیر ویژه  فرهنگ و ارشاد اسلامی منطقه آزاد قشم در این آیین با ارائه گزارشی از روند برگزاری نخستین جشنواره تئاتر جزیره قشم گفت : در این دوره ۱۳ گروه برای حضور در رقابتهای جشنواره ثبت نام نمودند که توسط گروه نظارت شش گروه حائز شرایط لازم ورود به جشنواره شدند .

وی جمعیت  و جوان بودن هنرمندان  عرصه نمایش را در شهرستان قشم از مزیتهای این هنر ذکر کرد و افزود: این سرمایه ارجمند نشان دهنده علاقه و استعداد جوانان این مرز بوم در رشته تئاتر است که با این مزیت توانستیم انجمن نمایش قشم را به عنوان شعبه کشوری تشکیل دهیم .

حجت الاسلام ملا نوری پیشنیه تاریخی و آداب و رسوم و هنرهایی مانند موسیقی و نمایش این جزیره را نقطه افتخار حوزه فرهنگ و هنر جزیره عنوان کرد و از همه هنرمندان خواست تا با تلاش در آموزش  و بازآموزی در پیشرفت گروههای نمایشی قشم تلاش نمایند.

بر اساس آرای هیئت داوران جشنواره  متشکل از سیروس کهوری نژاد، حمید هدایتی راد و مهدی علینقی نژاد  ، نمایش خلیج خونین به کارگردانی و نویسندگی غلام رنجبر به عنوان نمایش برگزیده این جشنواره  توانست به مرحله  رقابتهای منطقه ای راه یابد.

مقامات کسب شده جشنواره به شرح ذیل بعنوان کارهای برگزیده معرفی شد:

مقام اول کارگردانی : آقای غلام رنجبر نمایش خلیج خونین

مقام اول نویسندگی : آقای ناصری نمایش لیوا

مقام اول بازیگر مرد : آقای حسین غلامپور نمایش آن زمان این روزها

مقام اول بازیگر زن : خانم تنیده نمایش خلیج خونین

مقام اول طراحی صحنه : امید الماسی تا خون در رگ دریاست

مقام اول طراحی لباس : کلثوم سلمان مرشدی نمایش شاهی برارم

بهترین موسیقی : آقای دلسفیدی  نمایش لیوا و شاهی برارم

بهترین برشور: حسین بازماندگان نمایش شاهی برارم