امروز

جمعه, ۴ تیر , ۱۴۰۰

  ساعت

۱۵:۲۵ بعد از ظهر

سانسور هماهنگ اعتراض روحانی به نقض برجام در رسانه‌های بیگانه
رسانه‌های بیگانه سخنان رئیس‌جمهور درباره نقض برجام از سوی آمریکا را سانسور کردند.
صدای آمریکا، بی‌بی‌سی ‌فارسی، رادیو فردا، رادیو فرانسه و… سخنان روز یکشنبه آقای روحانی  در مجلس را که انتقاد به نقض برجام بود، یا اصلا پوشش ندادند یا در حاشیه مطلبی قرار دادند و ترجیح دادند گزارش آن را به اطلاع مخاطبان نرسانند.
رئیس‌جمهور دیروز در مجلس گفت: ما به بدعهدی طرف مقابل واکنش نشان می‌دهیم. بنده به صراحت اعلام می‌کنم که نقض برجام را از سوی هیچ یک از اعضای ۵+۱  تحمل نخواهیم کرد و به آن پاسخ مناسب خواهیم داد. مصوبه اخیر کنگره آمریکا به اعتقاد ما با برجام مغایرت داشته و ناقض آن است.
روحانی افزود: لذا رئیس‌جمهور آمریکا موظف است با استفاده از اختیارات خود از تأیید و به ویژه اجرای آن جلوگیری کند. صریحا اعلام می‌کنم چنانچه این مصوبه به اجرا گذاشته شود نقض فاحش برجام بوده و پاسخ قاطعانه ما را به دنبال خواهد داشت. حتی امضای آن توسط رئیس‌جمهور آمریکا را نیز خلاف تعهدات آمریکا می‌دانیم و با عکس‌العمل مقتضی روبه‌رو خواهد شد. لذا  در چارچوب مصوبات شورای عالی امنیت ملی و قانون  مصوب مجلس شورای اسلامی در جلسه هفته پیش روی هیئت نظارت بر اجرای برجام تصمیمات لازم را اتخاذ و به اطلاع مردم خواهیم رساند.

لااقل اندازه پیتزا فروختن در تدوین برجام سخت‌گیری می‌کردید
برخلاف ادعای آقای ظریف، تمدید تحریم‌های ISA علیه ایران، اثر اجرایی دارد.
داریوش سجادی همکار سابق نشریات اصلاح‌طلب با انتقاد از سخنان توجیه‌گرانه ظریف‌ که گفته بود مصوبه کنگره آمریکا در تمدید ۱۰ ساله تحریم‌های موسوم به ISA  اثر اجرایی ندارد نوشت: آقای ظریف! هرچند  و برخلاف اظهارات بالا در خردادماه گذشته در صحن علنی مجلس صراحتا تمدید تحریم‌های ISA  را نقض برجام برشمردید اما از این می‌گذریم و به منظور تنویر افکارتان خدمت‌تان معروض می‌دارم بیش‌از حد انتزاعی و ذهنی و تخیلی مشق سیاست می‌فرمائید.
حضرتعالی پیش از این نیز در ازای  رای دیوان عالی آمریکا مبنی بر مصادره ۲ میلیارد دلار از نقدینه بلوکه شده ایران در آمریکا به نفع آمریکاییان آسیب دیده از عملیات تروریستی در لبنان فرمودید؛ «ما رای این دادگاه را به رسمیت نمی‌شناسیم و دولت آمریکا به خوبی از این موضوع اطلاع دارد… من اعتقاد دارم که دنیا هژمون ندارد. شرایط بین‌المللی تاب هژمون و قدرت مطلقه شدن ندارد و این باور نظری و نه شعاری من است» جناب ظریف در همان تاریخ خدمت‌تان معروض داشتم؛ گیریم حضرتعالی رای دیوان عالی آمریکا را به رسمیت نشناسید. این چه اهمیتی دارد؟ مهم آن است که پول یک ملت را «چپو» کرد و رفت!
جناب ظریف متاسفانه اکنون نیز همان ذهنی‌گرائی مسبوق به سابقه‌تان مانع از آن شده تا به درکی واقع‌بینانه از پتانسیل موجود در نظام بین‌الملل نایل آئید.
وقتی افکار عمومی ملاحظه می‌کند که کنگره و سنای آمریکا تحریم‌های ISA را علی‌رغم برجام تمدید کرد، این امر بدان معنا است که کمپانی‌ها و شرکت‌های تجاری و صنعتی و تکنولوژیکی در آمریکا و اروپا دیگر خود را معطل برجام نمی‌کنند و از صرافت همکاری تجاری با طرف ایرانی می‌افتند و سری را که درد نمی‌کند بی‌دلیل دستمال نمی‌بندند.
این یعنی آنکه با توجه به قلب گنجشکی اقتصاد که به شدت ترسو است و با توجه به آنکه اولین نیاز تجار برای سرمایه‌گذاری امنیت سرمایه‌گذاری است حالا شما بنشین و مدام بگو «تمدید ISA نافی برجام نیست و اثر اجرایی ندارد».
جناب ظریف شاید دوستان و شیدائیان‌تان در ایران با ظرائف‌ دنیای عملی سیاست ناآشنا باشند اما حضرتعالی سالها در آمریکا زندگی و تحصیل و در مصادر بالای دیپلماتیک اشتغال داشته‌اید. در تمام سالهای اقامت و تحصیل و اشتغال‌تان در سازمان ملل اگر هیچ کار سیاسی هم نکرده باشید لااقل و حتما یک بار سفارش پیتزا برای تحویل در محل داده‌اید و با قانون طلایی COD آشنائید. اگر یک بار هم بدین شیوه در آمریکا پیتزا میل کرده باشید که حتما کرده‌اید آنگاه به قانون Cash on delivery یا «پرداخت نقد در ازای تحویل در محل» عنایت پیدا می‌کردید تا لااقل این ساده‌ترین قانون تجاری را در تعهدات دوجانبه بین‌ ایران و ۵+۱ لحاظ کرده تا اینک طرف آمریکائی به جای آنکه این چنین مرد رندانه شما و ما و ملتی را سرکار بگذارند مطابق COD  مکلف  می‌شد تا در قبال هر آنچه از ما می‌گیرد متقابلا ما به ازای آن را نقدا پرداخت کند!
سجادی در مطلب دیگری تصریح کرد عجله  در زودتر رسیدن به توافق محصول دغدغه تدبیر و امید برای رسیدن به وصال آمریکا به بهانه مذاکرات اتمی بود.

نفوذی‌ها همان کسانی بودند که شما را در فتنه سبز بازی دادند
هاشمی رفسنجانی گفت برخی دشمنان امام و رهبری با دوست نمایی به مراکز حساس نفوذ کرده‌اند.
وی در دیدار شماری از حامیان فتنه در گروهک موسوم به «مجمع ایثارگران»، پیروی ایثارگران واقعی از ولایت را، دارای سوابق تاریخی از زمان پیامبر اسلام(ص)، امام علی(ع)، دیگر ائمه و بعدها در شرایط زمانی و مکانی مختلف، به خصوص در زمان امام راحل دانست و گفت: حقیقت این است که آنچه ایران را با تعدد قومیت‌ها، چون بند تسبیح به هم مرتبط می‌نماید، تفکر اسلامی و توسل به حبل‌الله است و نباید بگذاریم این اندیشه تضعیف شود.
هاشمی با یادآوری شرایط کشور در زمان رحلت امام و انتخاب آیت‌الله خامنه‌ای، گفت: بارها گفته‌ام که هنوز بهترین انتخاب خبرگان بود و دعا کنیم که این روند ادامه داشته باشد، چون برخی از دشمنان اندیشه‌های امام و شخص آیت‌الله خامنه‌ای، با دوست‌نمایی به خیلی از مراکز حساس نفوذ کرده‌اند که از بیان ایران‌ستیزی ابایی ندارند.
وی همچنین گفته است: جامعه‌ای که به فرهنگ ایثارگری بها بدهد مطمئناً آینده درخشانی خواهد داشت.
او همچنین گفت: اگر کسانی که ایثارگران واقعی هستند، وارد کارزار نشوند، کسانی این عنوان مقدس را غصب می‌کنند و به اسم ایثارگران، کار و اظهارنظرهایی می‌کنند که هیچ سنخیتی با اصل ایثارگران ندارد.
حساس شدن ناگهانی هاشمی به موضوع نفوذ در حالی است که عناصر فتنه‌گری نظیر عبدالحسین هراتی با وجود هتاکی‌های شدید علیه حضرت امام خمینی(ره) در عمق دفتر هاشمی نفوذ کرده بودند و تا مدت‌ها به عنوان مشاور ارشد در دیدارهای خصوصی هاشمی با مقامات خارجی حضور داشتند. دو فرزند هاشمی (مهدی و فائزه) نیز از جمله سرپل‌های پیوند عناصرگروهکی به حلقه اطرافیان هاشمی محسوب می‌شوند و این نفوذ و اثرگذاری به حدی شدید بود که طراحان خارجی فتنه سبز، هاشمی را با موفقیت بازی دادند و او را به همراهی تمام عیار با آشوبگرانی کشاندند که هر چند نقاب همراهی با انقلاب بر چهره داشتند اما تا مرز شعارهای حذف «جمهوری اسلامی»، «انتخابات بهانه است، اصل نظام نشانه است» و «مرگ بر اصل ولایت فقیه» وادار کردند. این دوست‌نماها همان کسانی بودند که زمانی نه چندان دور، هاشمی را عالیجناب سرخپوش قتل‌های زنجیره‌ای لقب داده بودند. موضوع عجیب‌تر، حمایت گروهک تروریستی منافقین (عامل ترور هاشمی در اوایل انقلاب) از فتنه سبز بود. راز این حمایت، مدتی بعد با مصاحبه فائزه هاشمی و تأیید بر اینکه با دوستان خوب سازمان مجاهدین خلق در زندان آشنا شده، آشکارتر شد.

۳ برابر شدن هزینه‌های جاری در دولتی که می‌گفت خزانه خالی است!
بودجه جاری کشور در دولت یازدهم ۳/۲ برابر بیشتر از دولت دهم شده است.
به گزارش نسیم، رئیس‌جمهور هفته گذشته در جلسه شورای اداری استان خراسان‌رضوی گفت که بودجه جاری سال آینده ۳۲۰ هزار میلیارد و بودجه عمرانی همین سال ۶۰ هزار میلیارد تومان در لایحه بودجه پیش‌بینی شده است. این سخنان، حاوی نکته‌ای مهم است که تحقق آن یک رکورد عجیب و تامل‌برانگیز را در اقتصاد کشور جا به جا می‌کند. پیش‌بینی ۳۲۰ هزار میلیارد تومانی بودجه جاری در شرایطی اتفاق می‌افتد که سال گذشته دولت ۲۰۴ هزار میلیارد تومان بودجه جاری برای خود پیش‌بینی کرده بود، بنابراین امسال ۱۱۶ هزار میلیارد تومان بر بودجه‌های جاری کشور اضافه شده است.
بنا بر تعریف اهالی علم اقتصاد بودجه جاری عبارت است از پیش‌بینی دریافت‌‌ها و منابع تامین اعتبار که مستقیم و غیرمستقیم در سال مالی قانون بودجه به وسیله دستگاه‌ها از طریق حساب‌های خزانه‌داری کل گرفته می‌شود. بنابراین می‌توان گفت بودجه جاری همان هزینه‌هایی است که دولتمردان صرف حقوق‌ها، تشریفات و بسیاری از امور جاری می‌کنند. با این حساب اگر آمار هزینه‌های جاری دولت را در طی ۳/۵ سال گذشته به دقت مورد بررسی قرار دهیم، به نتایج بسیار جالب توجهی دست خواهیم یافت.
دولت یازدهم کشور را با ۱۰۴ هزار میلیارد تومان بودجه جاری از دولت دهم تحویل گرفت. روحانی و یارانش در سال ۹۳ این رقم را به ۱۴۸ هزار میلیارد تومان و در سال ۹۴ به ۱۷۸ هزار میلیارد تومان رساندند. در سومین سال دولت تدبیر و امید هم یک رکورد ماندگار در هزینه‌های جاری کشور رقم خورد و دولتمردان تدبیر و امید این رقم را به ۲۰۴ هزار میلیارد تومان رساندند، یعنی چیزی در حدود دو برابر بودجه جاری دولت قبل خرج کردند.
اما حالا دولت قصد دارد بودجه سال ۹۶ را با ۳۲۰ هزار میلیارد تومان ببندد. این یعنی بودجه‌های جاری کشور در دولت روحانی ۳/۲ برابر بیشتر از دولت قبل شده است. دولتی که در ابتدای روی کار آمدن خود تاکید می‌کرد کشور را با خزانه‌ خالی تحویل گرفته، با استناد به این آمار و ارقام به شکلی کشور را اداره کرده هزینه‌های جاری آن رکود هزینه‌کرد تاریخ اقتصاد ایران را می‌شکند. هزینه‌هایی که مطمئنا بخشی از آنها صرف حقوق‌های نجومی و بخش دیگری از آن صرف تشریفات و ریخت و پاش‌های بزرگ شده است.

سه‌چهارم ایرانی‌ها می‌گویند برجام وضعیت اقتصادی را بهتر نکرد
«سه‌چهارم مردم ایران می‌گویند شاهد بهبود وضعیت اقتصادی پس از برجام نیستند».
نشریه آمریکایی نشنال اینترست در تحلیلی نوشت: در انتخابات فوریه گذشته پارلمان ایران، روحانی به  بیرون راندن نمایندگان تندرو شناخته شده در مجلس نمایندگان و مجلس خبرگان ایران که مدت‌ها در این سمت حضور داشتند کمک کرد. در این میان، پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا میراث روحانی به عنوان نقطه عطف سیاست‌های وی در دوران ریاست جمهوری را به تزلزل مواجه کرد؛ توافق هسته‌ای.
صرف نظر از اینکه ترامپ در ۱۰۰ روز نخست ریاست جمهوری خود چه تصمیماتی اتخاذ کند، رفتارهای ترامپ این موضوع را روشن کرده است که وی تمایلی به همراهی کردن با ایران بر سر برجام ندارد. این موضوع تاثیر و پیامدهای بسیاری بر محبوبیت روحانی خواهد گذاشت.
نشنال اینترست می‌افزاید: از زمان اجرای توافق هسته‌ای در ژانویه گذشته، روحانی در حال مبارزه با ادعای مطرح شده درباره شکست برجام است. روحانی امتیازات ناشی از برجام را در دو زمینه مطرح می‌کرد؛ نخست، کنار رفتن سایه جنگ از سر ایران و دوم جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی به اقتصاد ایران و اتصال دوباره آن به بازارهای جهانی.
این نشریه خاطرنشان کرد: بر اساس نظرسنجی که جولای گذشته انجام شد، سه‌چهارم مردم ایران عنوان کردند که شاهد بهبود اقتصادی ناشی از اجرای برجام در زندگی خود نیستند.

کار روحانی در انتخابات سخت شده چون حالا مردم او را می‌شناسند
کار روحانی در انتخابات ۹۶ سخت‌تر است چون برخلاف سال ۹۲، مردم او را می‌شناسند.
روزنامه اعتماد از قول محمدجواد حق‌شناس عضو مرکزیت حزب اعتماد ملی نوشت: جلب رأی برای آقای روحانی در سال ۹۶ نسبت به انتخابات پیشین ریاست‌جمهوری سخت‌تر شده است. در سال ۹۲ جامعه تجربه و شناخت مستقیمی نسبت به او نداشت. در چنین مواقعی وقتی رأی‌دهندگان پای صندوق‌های رأی می‌روند، براساس اعتمادی که به معرفین و حمایت کنندگان دارند، به شخص مورد نظر رأی می‌دهند و براساس شناختی که از معرف کسب کرده‌اند، راحت‌تر رأی می‌دهند… لیکن امروز جامعه نیازی ندارد که شناخت خود را از طریق اعتماد به چهره‌های شناخته شده بگیرد و براساس آن رأی دهد. اکثریت جامعه امروز به شناختی مستقیم از رئیس جمهور و عملکردش در خلال سال‌های ۹۲ تا امروز رسیده است. بنابراین در سال ۹۶ ضریب نفوذ چهره‌هایی که در سال ۹۲ توانسته بودند تأثیری ژرف در انتخابات به جا بگذارند کاهش پیدا کرده است.
آقای روحانی باید تلاش کند تا در ماه‌های باقیمانده از دولتش هر چه بیشتر از شعارها و برنامه‌هایش را محقق کند.
امروز دولت باید هر چه بیشتر تیم اقتصادی خود را برای بهره‌برداری از فضای به دست آمده در پسابرجام آماده کند.
اعتماد همچنین از قول علی صوفی عضو شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان خاطرنشان کرد: «دستاورد دولت در زمینه برجام حتی در تمام دنیا تحسین‌برانگیز بود و حتی ترامپ نیز این برجام را باخت آمریکا تلقی کرد. امروز بسیاری از مشکلات کشور به نسبت گذشته حل شده است. دولت روحانی متأسفانه برای پیروزی در دیپلماسی هزینه‌ای داده است و آن اینکه نتوانسته به مسائل داخلی آن گونه که باید و شاید بپردازد. عقبه رأی روحانی در مسائل داخلی و به خصوص مسائل معیشتی مطالباتی داشت که هنوز باید تلاش زیادی برای رفع این مشکلات صورت بگیرد. این کمی نگران‌کننده است. اگر امروز آمار و ارقام وضعیت خوبی را نشان می‌دهد، مردم باید به همان میزان آن را در زندگی خود احساس کنند. رونق اقتصادی باید خود را در زندگی مردم نشان دهد.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی