امروز

یکشنبه, ۲۷ آبان , ۱۳۹۷

  ساعت

۱۶:۱۹ بعد از ظهر

با ابلاغ افزایش ۳۰ الی ۴۰ درصدی قیمت نان دولت در حقیقت کلید فاز سوم هدفمندی یارانه ها را روشن کرد، مرحله ای که به احتمال زیاد با افزایش قیمت های حامل های انرژی از ابتدای سال ۹۴ بار دیگر مشکلات و دردسر هایی را برای مردم به ویژه طبقات کم در آمد و حقوق به گیر جامعه در پی خواهد داشت.

اینکه چرا تئوریسین های اقتصادی دولت تدبیر و امید به جای مهار گرانی و تورم، به عناوین مختلف به آن دامن می زنند، سئوال جدی است که پرسش آن را به خبرنگاران و رسانه ها وامی گذارم، اما در مورد اجرای فاز سوم یادآوری نکاتی خالی از فایده نیست.

همان گونه که خاطر عزیزان یاری می کند در جریان اجرای فاز نخست قانون هدفمندی یارانه ها که از حدود چهار سال پیش اجرایی شد، این اجازه به دولت داده شد که از محل اصلاح قیمت های حامل های انرژی و همچنین بررخی اقلام ضروری مانند نان مبالغی را به صورت یارانه مستقیم به حساب سرپرستان خانوادها واریز نماید.

آن روزها از قول و قرارهای دولتمردان با مردم اینگونه برداشت می شد که با شروع مراحل بعدی اصلاح و افزایش سالانه قیمت ها، مجددا مبالغی به نسبت درصد افزایش، به یارانه های مردم افزوده شود.

همچنان که در مصوبه سال بعد دولت دهم قصد داشت تا هم زمان با آغاز فاز دوم این قانون مبلغ یارانه ها را به میزان ۷۳۵۰۰۰ ریال افزایش دهد.

هرچند موضوع کشمکش های سیاسی و اقتصادی مجلس و دولت در سال ۹۱، انتخابات دور یازدهم ریاست جمهوری در سال ۹۲ وسو مدیریت های پیش آمده در جریان اجرای مرحله اول این قانون باعث شد که اجرای آن با رای منفی نمایندگان مجلس برای یکسال مسکوت و در حقیقت برنامه های اجرایی دولت دهم در خصوص آغاز مرحله دوم ابتر بماند.

با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید مجددا زمزمه آغاز فاز دوم این قانون از سوی تیم اقتصادی دولت مطرح شد وبا طرح موضوع انصراف از یارانه ها توسط اقشار مرفع جامعه وارد فاز اجرایی گردید، طرحی که هر چند با استقبال اندک مردم ظاهرا به شکست انجامید، اما نهایتا با درگیر کردن ذهن رسانه ها و مردم کمک شایانی به آغاز بی دردسر مرحله دوم یارانه ها آن هم بدون اضافه شدن حتی یک ریال به مبلغ یارانه های مستقیم مردم شد.

مردمی که با آغاز مرحله دوم هدفمندی طبیعتا می بایست پیگیر افزایش رقم یارانه های خود بودند، در گیر حذف و اضافه یارنه دریافتی خود شده بودند.

این سناریو در حقیقت به دولت این امکان را داد که بدور از ایجاد هرگونه مطالبه جدیدی نیات اجرایی خود را در قالب فاز دوم هدفمندی یارانه ها از ابتدای سال جاری عملیاتی نماید طرحی که متاسفانه اجرای آن مشکلات اقتصادی فراوانی را برای مردم به ویژه اقشار ضعیف جامعه در بر داشت.

طرحی که این روزها هم با افزایش یکباره قیمت نان بوی آغاز مرحله سوم آن برای سال آینده، به مشام می رسد آن هم بدون در نظر گرفتن سهمی حمایتی برای مردم حداقل متناسب با نرخ تورم چند سال اخیر.

مردان اقتصادی دولت باید بدانند که ثابت نگه داشتن مبلغ یارانه ها در برابر تورم حدود ۳۰ الی ۴۰ درصدی سه سال اخیر یعنی کاهش یارانه ها اگر دولت با این میزان تورم افسارگسیخته چند سال اخیر یارانه های مردم را تا رقم صد هزار تومان هم افزایش می داد در حقیقت کار زیادی نکرده بود و تنها قدرت خرید مردم را ثابت نگه داشته بود.

متاسفانه اجرایی نشدن کامل وعده توزیع سبد کالا به همه اقشارضعیف جامعه به ویژه طبقه زحمتکش کارگری کشور هم خود مشکلات مضاعفی را به این طیف از جامعه در کنار مردم وارد کرده است، مردمی که دیگر توان و تحمل گرانی هایی بیش از این را ندارند.

لذا پیشنهاد می کنم که دولت برای برون رفت از مشکلات اقتصادی خود و خروج از رکود به جز تحمیل گرانی بیشتر به مردم به طور جدی به موضوع بسیار حساس و مهم قدرت خرید آنان نیز عنایت فرماید.

تئوریسین های محترم اقتصادی دولت باید بدانند که اثرات تخریبی رکود برای اقتصاد یک کشور به مراتب خطرناکتر از تورم است، شاید اگر علاج تورم سال گذشته را با داروی کاهش قدرت خرید مردم ( افزایش ۲۰ درصدی حقوق در برابر تورم ۴۰ درصدی ) معالجه نمی کردیم امروز شاهد این رکود تورمی شکننده در اقتصاد کشور نبودیم.

 یادداشت:حمید نجف

لینک خبر : https://hormozonline.ir/?p=9802
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:

دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی