اجازه خروج به تروریست‌ها در حلب بزرگترین امتیاز دمشق به آنها بود

«محمدرضا حاجیان»، کارشناس غرب آسیا در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم، در خصوص توافق روس‌ها با آمریکا مبنی بر خروج تروریست‌ها از شرق حلب، با اشاره به فقدان طرح سیاسی و دیدگاه واقع‌بینانه آمریکایی‌ها نسبت به حقایق موجود سوریه یادآوری کرد: ایالات‌متحده آمریکا و روسیه برای پیاده کردن یک روند سیاسی در سوریه باید حداقلی […]

«محمدرضا حاجیان»، کارشناس غرب آسیا در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم، در خصوص توافق روس‌ها با آمریکا مبنی بر خروج تروریست‌ها از شرق حلب، با اشاره به فقدان طرح سیاسی و دیدگاه واقع‌بینانه آمریکایی‌ها نسبت به حقایق موجود سوریه یادآوری کرد: ایالات‌متحده آمریکا و روسیه برای پیاده کردن یک روند سیاسی در سوریه باید حداقلی از اشتراکات و توافقات برای اجرای مذاکره را داشته باشند. متأسفانه آمریکایی‌ها از ابتدای بحران سوریه، خط‌مشی‌ها و ابزارهایی که در این خصوص به کار گرفتند، هیچ‌کدام با واقعیتهای میدانی تطبیق نداشته است. همچنین این سیاست‌ها با خواسته و هدف مردم سوریه در تضاد بوده است.

وی با تأکید بر اینکه ایالات‌ متحده آمریکا برای تغییر نظام سوریه برخلاف تمام قوانین بین‌المللی و اخلاقی رفتار کرده است، بیان داشت: واشنگتن برای روی کار آوردن دولت دست‌نشانده خود به ابزارهایی چون به‌کارگیری گروه‌های تروریستی متوسل شد که مخالف قوانین بین‌المللی بود. بر این اساس داعش و جبهه النصره چیزی جز دستاورد همکاری کشورهای منطقه و آمریکایی نیستند.

کارشناس غرب آسیا با اشاره به حمایت‌های منطقه‌ای و فرا منطقه‌ای از تروریست‌ها گفت: اگر آمریکایی‌ها در گفتارهای خود صادق بودند، هرگز نباید اجازه می‌دادند که دولت‌های منطقه‌ای برای تروریست‌ها سلاح، پول و امکانات بفرستند؛ اما واشنگتن نه‌ تنها اقدام به این کار نکرد، بلکه کاملاً برعکس به‌ طور مستقیم سلاح، آموزش و اطلاعات در اختیار تمام تروریست‌ها گذاشت. به‌گونه‌ای که پایگاه‌های آموزشی و تسلیحاتی آمریکا در ترکیه و اردن از ابتدای بحران سوریه تا به امروز حتی برای یک ساعت نیز تعطیل نشده‌اند. این پایگاه‌ها همچنان با تمام قوا در حال فعالیت هستند.

وی با توجه به عدم همکاری واشنگتن با مسکو در رابطه با تروریسم خاطرنشان کرد: زمانی که دولت روسیه و سوریه آمادگی کامل خود برای همکاری در زمینه مبارزه با تروریسم را اعلام کردند، آمریکایی‌ها و به‌خصوص دستگاه‌های اطلاعاتی و نظامی این کشور هرگونه همکاری با روسیه را منع کردند. نه‌ تنها آن‌ها اقدام به کوچکترین همکاری نکردند، بلکه برعکس با بمباران پایگاه‌ها و مقرهای ارتش سوریه، موجب وارد آمدن ضرباتی به ارتش سوریه از سوی تروریست‌ها شدند.

حاجیان با تأکید بر اینکه آمریکایی‌ها تمام سرمایه خود را روی گروهای تروریستی ذخیره کرده‌اند، افزود: به جرأت می‌توان گفت که آمریکایی‌ها تا زمانی که فاقد یک طرح سیاسی و دیدگاه واقع‌بینانه نسبت به حقایق موجود باشند، نمی‌توانند به مذاکره وارد شوند؛ چراکه آن‌ها چیزی برای مذاکره ندارند. واشنگتن در حال حاضر شکست گروه‌های تروریستی را مشاهده می‌کند؛ لذا با هر اقدام ممکن به دنبال ممانعت از فروپاشی این گروه‌ها است تا بتواند جایگزینی را برای این گروها فراهم کند. به‌ عبارت‌ دیگر هدف مقطعی آمریکایی‌ها یک بازی سیاسی و فریب برای گرفتن زمان است. واشنگتن به دنبال طولانی کردن بحران سوریه است تا راه‌کار مجددی برای برنامه‌های خود پیدا کند.

وی با بیان اینکه تروریست‌ها چاره‌ای جز تسلیم یا کشته شدن ندارند، تأکید داشت: راه سومی برای آن‌ها ممکن نیست؛ لذا نمی‌توانند در سوریه باقی بمانند. البته ارتش سوریه علی‌رغم همه مشکلات موجود برای کاستن از خسارات حاضرشده است که تروریست‌ها همراه خانواده‌های خود از منطقه خارج شوند. این امر بزرگ‌ترین امتیاز دمشق به تروریستها است.

این کارشناس مسائل غرب آسیا با اشاره به اینکه به جرات می‌توان گفت که هیچ آینده‌ای برای تروریستها وجود ندارد، مطرح کرد: حتی آن‌ها در آینده با دولت و مردم ترکیه درگیر خواهند شد. این گروه‌ها مشکلات بسیار زیادی برای دولت‌های پشتیبان و حامی خود پدید خواهند آورد.

انتهای پیام/