آیا ضارب سفیر روسیه در ترکیه داعشی است؟ + عکس

شب گذشته، خبری درباره کشته شدن سفیر روسیه در ترکیه در آنکارا منتشر شد.   ضارب که احتمالاً با تکفیری‌ها در ارتباط بوده؛ حین کشتن سفیر روسیه در ترکیه، جملاتی را درباره حلب مطرح کرده است.    تلویزیون ان‌تی‌وی ترکیه به نقل از یک شاهد عینی اعلام کرد: “آندره گناویوویچ کارلوف” سفیر روسیه در آنکارا […]

شب گذشته، خبری درباره کشته شدن سفیر روسیه در ترکیه در آنکارا منتشر شد.

 

ضارب که احتمالاً با تکفیری‌ها در ارتباط بوده؛ حین کشتن سفیر روسیه در ترکیه، جملاتی را درباره حلب مطرح کرده است. 

 

تلویزیون ان‌تی‌وی ترکیه به نقل از یک شاهد عینی اعلام کرد: “آندره گناویوویچ کارلوف” سفیر روسیه در آنکارا که در مراسم افتتاحیه یک نمایشگاه هنری شرکت کرده بود، حین سخنرانی، توسط یک فرد بیست و پنج ساله مورد حمله مسلحانه قرار گرفت.

 

بر پایه این گزارش، ضارب در حین شلیک گفته است: انتقام “حلب” را خواهیم گرفت.

 

آندری کارلوف” کیست؟

کارلوف متولد ۴ فوریه سال ۱۹۵۴ (۱۵ بهمن ۱۳۳۲) در مسکو متولد شد و سال ۱۹۷۶ توانست مدرک خود را از مؤسسه ملی روابط بین‌الملل این شهر دریافت کند. وی از همان سال فعالیت‌های دیپلماتیک خود را در اتحاد جماهیر شوروی آغاز نمود و در کنار این فعالیت‌ها در سال ۱۹۹۲ از آکادمی دیپلماسی وزارت خارجه روسیه فارغ‌التحصیل شد.

 

 

 

کارلوف سِمت‌های مختلفی را در دستگاه وزارت خارجه شوروی سابق و سپس روسیه به عهده داشت. وی طی سال‌های ۱۹۷۹ تا ۱۹۸۴ و هم‌چنین ۱۹۸۶ تا ۱۹۹۱ سفیر شوروی در جمهوری دموکراتیک خلق کره یا همان کره شمالی بود. کارلوف سپس بین سال ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۷ به عنوان سفیر به جمهوری کره یا همان کره جنوبی اعزام شد.

 

این سیاستمدار باسابقه که به زبان کره‌ای تسلط کامل پیدا کرده بود و به انگلیسی نیز صحبت می‌کرد، بین سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۶ بار دیگر سفیر روسیه در کره شمالی شد. 

 

وی بین سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۹ به عنوان معاون مدیر دپارتمان کنسولی وزارت خارجه روسیه در آنکارا مشغول به کار بود و ژانویه سال ۲۰۰۹ به مدیریت این دپارتمان منصوب شد و تا سال ۲۰۱۳ در همین سمت مشغول بود.

 

ضارب سفیر روسیه در ترکیه که بود؟ 

شبکه خبری بی‌بی‌سی با اشاره به کشتن شدن “آندری کارلوف” می‌گوید: ضارب به نام مولود آلتین‌تاش، ۲۲ ساله، عضو پلیس ضدشورش آنکارا بود و معلوم نیست با گروهی ارتباط داشته است یا نه؟ 

 

این ادعا در حالی مطرح می‌شود که قاتل هنگام حمله به سفیر روسیه در ترکیه، شعار “الله‌اکبر” و “سوریه را فراموش نکنید” سر داده است. 

 

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد: در پی حادثه شلیک گلوله به سفیر روسیه در آنکارا، وی به بیمارستان منتقل نشد بلکه کمک‌های پزشکی در مکان حادثه به وی ارائه شده است. 

 

منابع امنیتی ترکیه همچنین اعلام کردند: مرد مسلحی که سفیر روسیه را در آنکارا کُشت، هنگام ارتکاب این ترور، مشغول انجام وظیفه نبوده و با کارت شناسایی پلیس وارد نمایشگاه شده است. طبق اعلام رسانه‌های ترکیه، فرد ضارب، جزو نیروهای ضدشورش پلیس آنکارا بوده است.

 

برخی از منابع خبری نیز گزارش داده‌اند که مولود “آلتین‌تاش”، از افسران اخراجی کودتای اخیر ترکیه است که با حضور در نمایشگاه آنکارا اقدام به ترور سفیر روسیه در ترکیه کرد. 

شواهد نشان می‌دهد که ضارب احتمالاً با اردوغان و تروریست‌های تکفیری جبهه‌النصره و ائتلاف جیش‌الفتح در ارتباط بوده است. ترکیه در سال‌های اخیر، کمک‌های لجستیکی زیادی به تروریست‌های جبهه‌النصره از طریق گذرگاه “کیلیس” و “مرشد پینار” داشته است و همین موارد می‌تواند دلیلی قوی بر ارتباط “آلتین‌تاش” با تکفیری‌ها باشد. 

ذکر این نکته لازم است که جبهه‌النصره و داعش در جبهه شمالی مستقیماً از کمک‌های ترکیه بهره می‌برند و حتی آذوقه و سلاح تروریست‌های النصره و داعش نیز توسط دستگاه اطلاعات ترکیه تأمین می‌شود. 

شاید هم “هاکان فیدان” به عنوان رئیس دستگاه اطلاعات ترکیه، پشت پرده این ترور باشد چراکه آزادسازی حلب، ضربه سنگینی به میت(دستگاه اطلاعات ترکیه) نیز وارد آورد. 

 

حال، با توجه به ضربات و صدمات مهلکی به روسیه در ماه‌های اخیر به مواضع داعش در عراق و سوریه وارد کرده است؛ یک سوال مهم این است که آیا می‌توان مدعی شد ضارب سفیر روسیه در ترکیه، داعشی است؟ آیا وی ارتباطی با داعش دارد؟ آیا می‌توان وی را “یک داعشی کت و شلوارپوش و با ریش تراشیده” نامید؟ این سوالی است که باید منتظر روشن شدن پاسخ آن در آینده‌ای دور یا نزدیک بود.

 

محکومیت ترور سفیر روسیه در ترکیه توسط ایران و سوریه 
سفارت جمهوری اسلامی ایران در آنکارا با صدور بیانیه‌ای ترور سفیر روسیه در ترکیه را محکوم کرد. سفارت جمهوری اسلامی ایران در آنکارا ضمن ابراز همدردی با خانواده سفیر فدراسیون روسیه در آنکارا، با غیر انسانی و جنایتکارانه توصیف کردن این اقدام تروریستی تاکید کرد: این عمل جنایتکارانه بیانگر آن است که تروریست‌های وابسته به جریانات افراطی و تکفیر در راستای دنبال کردن اهداف و سناریوهای ضد انسانی خود به هیچ یک از موازین و معیارهای حقوق بین‌المللی پایبند نیستند و با قصد ایجاد ناامنی و بحران مبادرت به اینگونه جنایت‌های وحشیانه ‌می‌کنند.

 

در ادامه این بیانیه آمده است: این جنایت و حوادث تلخ اخیر تروریستی در ترکیه، سوریه و عراق اثبات کرد همبستگی و اتحاد بین تمام ملل و دولت‌های جهان برای یک مبارزه بی‌امان و بدون تقسیم‌بندی و تفکیک تروریسم به خوب و بد، یک ضرورت غیرقابل اجتناب است.

 

حتی در صورت غیر عمدی بودن ترور سفیر از سوی دولت ترکیه، قصور قطعی نیروهای امنیتی ترکیه در تأمین امنیت جانی سفیر روسیه در ترکیه، بارز است؛ نکته‌ای که مقامات کرملین هم به آن اشاره کردند.