آیا با بیماری می‌توان ورزش کرد؟

برای خیلی از افراد این سوال پیش می‌آید که به هنگام بیماری بهتر است استراحت کنند یا ورزش کنند. به گزارش خبرنگاران، در این زمینه تحقیقاتی انجام شده است و دکتر وسلیک از دانشگاه لولیولا در این زمینه توصیه‌هایی کرده است. ورزش کلید سلامتی است، اما زمان‌هایی هست که بدن شما به استراحت احتیاج دارد […]

برای خیلی از افراد این سوال پیش می‌آید که به هنگام بیماری بهتر است استراحت کنند یا ورزش کنند.
به گزارش خبرنگاران، در این زمینه تحقیقاتی انجام شده است و دکتر وسلیک از دانشگاه لولیولا در این زمینه توصیه‌هایی کرده است. ورزش کلید سلامتی است، اما زمان‌هایی هست که بدن شما به استراحت احتیاج دارد هنگامی که مریض هستید اگر فعالیت خود را کمتر کنید، طبیعی‌تر است. انتخاب بین ورزش و استراحت بستگی به نوع بیماری نیز دارد. هنگامی که مریض هستیم بدن ما سخت‌تر کار می‌کند و انرژی زیادی را برای مقابله با بیماری مصرف می‌کند.

برای مثال کسانی که مشکل قلبی دارند اگر ورزش شدید انجام دهند خود را در معرض آسیب بیشتر قرار می‌دهند. کسانی که دیابت دارند نیز باید از خطرات آگاهی داشته باشند. گلوکز خون این افراد بالا است و به هنگام ورزش گلوکز پایین می‌آید، بنابراین این افراد باید میزان گلوکز و قند خون خود را تحت نظر داشته باشند.

اگر نشانه‌های بیماری شما بالاتر از گردن باشد یعنی گلودرد، آبریزش بینی و غیره ورزش کردن آنقدر‌ها خطرناک نیست. اگر احساس مریضی می‌کنید و می‌خواهید ورزش کمتر کنید سعی کنید با سرعت کمتر آن را انجام دهید. نباید از خود انتظار داشته باشید که انرژی همیشگی را مصرف کنید.

اگر نشانه‌های زیر را مشاهده کردید ورزش نکنید: بدن درد، تب، اسهال و استفراغ، مشکلات تنفسی و گرفتگی سینه، سرگیجه.

هم‌چنین باید به این قضیه توجه کنید که کجا می‌خواهید ورزش کنید و احتمال این‌که افراد از شما بیماری را بگیرند چقدر است.

اگر سرفه و عطسه می‌کنید سعی کنید از ورزش‌هایی هم‌چون بسکتبال پرهیز کنید،‌ مثلا می‌توانید به پیاده‌روی بروید. هر موقع خواستید از وسائل باشگاه استفاده کنید اول آن را تمیز کنید، چون نمی‌دانید که قبل از شما چه کسی از آن استفاده کرده است.

هنگامی که بعد از دوران بیماری به ورزش عادی خود باز می‌گردید، خیلی استاندارد‌های خود را بالا در نظر نگیرید. بهتر است ورزش را آرام شروع کنید. بدن شما به شما خواهد گفت که چه موقع سرعت خود را بالا ببرید.