آوای رمز آلود رزیف خوانی در فهرست میراث کشورهای حاشیه خلیج فارس!

یکی از مراسمات منحصر به فرد و زیبای مردم هرمزگان مراسم رزیف خوانی می باشد که با جلوهای منحصر به فرد و بخش های زیبایش در آستانه فراموشی قرار دارد. به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛فرهنگ و هنر هرمزگان کلکسیونی از آداب، رسوم و مراسمات خاص و منحصر به فرد است که در کمتر نقطه دنیا […]

یکی از مراسمات منحصر به فرد و زیبای مردم هرمزگان مراسم رزیف خوانی می باشد که با جلوهای منحصر به فرد و بخش های زیبایش در آستانه فراموشی قرار دارد.
به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛فرهنگ و هنر هرمزگان کلکسیونی از آداب، رسوم و مراسمات خاص و منحصر به فرد است که در کمتر نقطه دنیا دیده می شود و یا اگر مشابه اش در آن سوی مرزها دیده شود قطع یقین ارمغانی از این استان جنوبی است که با نام های گوناگون برده شده است.

بخش بخش آداب، رسوم و  مراسمات سنتی هرمزگان درون مایه هایی از اصالت و فرهنگ کهن خلیج فارس را در خود نهفته دارد که نسل یه نسل منتقل گشته و امروزه توسط بومیان استان به نمایش گذاشته می شود؛هرچندبخش های اعظمی از فرهنگ و اصالت هرمزگان دستخوش تغییر و تعرض شده همچنین به واسطه انتقال به کشورهای حاشیه خلیج فارس عده ای به اشتباه آن را جزئی از فرهنگ عربی می دانند اما اسناد تاریخی و اطلاعات گذشتگان حکایت از بیشینه کهن این مرز و بوم دارد.

سرقت آثار ادبی و فرهنگی هرمزگان توسط کشورهای حاشیه خلیج فارس که هیچ اصل و نسبی در تاریخ برای آنان وجود ندارد، موضوعی تکراری است که در چندین سال اخیر به پشتوانه کم کاری و بی توجهی مسئولان حوزه فرهنگ و میراث تاریخی بخش هایی از آثار تاریخی هرمزگان به نام سایر کشورها ثبت می شود و یا اینکه به همت سودجویان و سارقان آثار تاریخی بسیاری از داشته های هرمزگان به آن سوی آب ها برده می شود.

سرقت داشته های فرهنگی و آداب سنتی هرمزگان تهدیدی است که اصالت این استان را نشانه رفته و عده ای ناآشنا با فرهنگ بومی به این موضوع دامن می زنند؛ هراندازه که مسئولان حوزه فرهنگی ما در خوش خیالی و رویا به سر می برند در آن سوی آب ها با هوشیاری هرچه تمام تلاش های فراوانی برای جذب داشته های جنوب کشور مبادرت می ورزد.

بخش های گسترده ای از مراسمات سنتی ، سازها، نواها و رسومات مردم هرمزگان در سایه کم لطفی ها و اغماض زادگاهش در آن سوی آب ها به صورت ویژه مورد توجه قرار گرفته و به عنوان داشته های کشورهای حاشیه خلیج ثبت و ضبط شده است.

یکی از مراسمات منحصر به فرد و زیبای مردم هرمزگان که مورد کم لطفی و در آستانه فراموش شدن است مراسم رزیف خوانی می باشد که با جلوهای منحصر به فرد و بخش های زیبا کمتر مورد توجه بوده و در مقابل شاهد تاخت و تاز برخی از مراسمات غیر اصیل به استان هستیم.

مراسم رزیف از جمله مراسماتی که اغلب در غرب هرمزگان و قشم  مشاهده می شود که ساکنان جزیره آن را عضوا یا عصوا می نامند، این مراسم که در گذشته به رقص شمشیر معروف بوده اکنون به نام چوبی است که آواز خوانان در هنگام اجرای مراسم آن را تکان می دهند و ضرب آهنگ خود را با نوایی دلنشین اجرا می کنند.

رزیف خوانی را می توان سفرنامه خوانی دانست که شعر گونه به شرح سفردیانوردان می پردازد همچنین ذکر نام پیامبر اسلام(ص)، اهل بیت(ع) و صلوات از دیگر بخش های این مراسم سنتی است.

رهبر مراسم رزیف معمولا طبل به دست در وسط میدان قرار می گیرد و آوازها نواها را با سایر اعضا هماهنگ می کند و گروه در دو طرف این نوازندگان قرار دارند که پس از آنکه اعضا در جای خود حاضر شد و سازها کوک، نوازندگان شروع به نواختن می‌کنند.

در مراسم رزیف علاوه برنوازندگان معمولا از افراد دیگری در دو گروه ۱۵ الی ۲۰ نفری استفاده می شود که خیزران بدست همزمان با اجرای موسیقی خاصی این مراسم حرکات موزون بدن با  خواندن اشعار رزیف به زبان سواحلی وعربی گروه را همراهی می کنند.

مراسم رزیف در قسمتی از بندرلنگه جزیره قشم ، لافت، سلخ و جزیره  لارک و خمیر و کشورهای عربی که در گذشته به سفرهای دریایی می رفتند اجرا می شد و اکنن نیز به دلیل مضمون  شادش خوشحالی و نشاط را به نمایش می گذارد که در حال حاضر بیشتر در مراسمات عروسی اجرا می شود.