آمریکا در همان ابتدا از برجام خارج شده بود/ مسئولان مردم فریبی را کنار بگذارند

رییس کمیسیون ویژه برجام، گفت: حتی اگر آمریکا از برجام خارج نشود ما باید اقدامات و گام های منطقی خود را به حوزه بین الملل ارائه دهیم و در داخل کشور به وحدت برسیم، اگر از برجام درس عبرت گرفته باشیم باید به جای مردم فریبی، قدرتمند به مقابله با آمریکا بپردازیم.  دکتر علیرضا زاکانی، […]

رییس کمیسیون ویژه برجام، گفت: حتی اگر آمریکا از برجام خارج نشود ما باید اقدامات و گام های منطقی خود را به حوزه بین الملل ارائه دهیم و در داخل کشور به وحدت برسیم، اگر از برجام درس عبرت گرفته باشیم باید به جای مردم فریبی، قدرتمند به مقابله با آمریکا بپردازیم.

 دکتر علیرضا زاکانی، رییس کمیسیون ویژه برجام شامگاه دیروز در همایش سیاسی برجام از دیروز تا امروز با اشاره به انرژی هسته ای، اظهار کرد: دانش هسته ای، یک علم بزرگ است که باید آن را موهبت الهی دانست چرا که می تواند بشر را در همه زمینه های علمی قدرتمند کند و اهمیت آن به قدری است که کشورهای دارای انرژی هسته ای، کشورهایی مهم و با توان فرامنطقه ای هستند.

رییس کمیسیون ویژه برجام با تاکید بر نقش اساسی این انرژی بر زندگی آیندگان، تصریح کرد: اکنون ما دارای ذخایر محدود انرژی فسیلی هستیم که غرب به شدت به آن محتاج است و بهترین جایگزین این سوخت، انرژی هسته ای است و اگر ما قدردان این نعمت نباشیم، پس از اتمام سوخت های فسیلی ۱۰۰ سال به عقب برمیگردیم.

زاکانی با اشاره به اقدامات شکل گرفته در راه هسته ای، بیان کرد: گام های اول هسته ای شدن ایران در دهه ۶۰ رخ داد و در اوایل دهه ۷۰ با وارد کردن سانترفیوژ از پاکستان ادامه یافت که در سال ۸۲ با فاش شدن اطلاعات، آمریکا وارد جریان هسته ای ایران شد و سعی در مداخله داشت.

وی افزود: مذاکرات ایران با کشورهای صاحب قدرت بر سر هسته ای، پیش از شروع به کار دولت وقت بوده است که نتیجه آن غنی سازی ۲۰ درصد در سال ۸۴ و افزایش ذخایر غنی سازی به ۹ تن بود و رویکرد این مذاکرات، معامله بود نه تسلیم شدن.

رییس کمیسیون برجام با تاکید بر اینکه چراغ سبز مذاکرات، پیش از دولت روحانی داده شده بود، عنوان کرد: ما در این مذاکرات به خوبی توانسته بودیم از گسل و تنش بین چین، روسیه و آمریکا که از سران این مذاکره بودند به نفع خود سود ببریم و همزمان به توسعه یافتگی داخلی دست یابیم.

زاکانی با بیان اینکه فشار هوشمند اقتصادی، دولت را پای میز مذاکره کشاند، گفت: با افزایش فشار اقتصادی و بالا رفتن بی ثباتی در کشور، مسئولان با دست های بالا رفته به نشانه تسلیم، پای میز مذاکره نشستند و این در حالی بود که این تیم مذاکره کننده هیچ کدام از مسیرهای مذاکرات قبلی را دنبال نکرد.

وی با اشاره به بی اطلاعی تیم مذاکره کننده نسبت به اهمیت دانش هسته ای، یادآور شد: آمریکایی ها پرونده هسته ای، حضور ایران در منطقه، توان موشکی و حقوق بشر را برای مذاکره روی میز داشت و تیم مذاکره کننده با این دید که کم اهمیت ترین این موضوعات هسته ای است، دست به مذاکره بر سر آن زد.

ریییس کمیسیون برجام اظهار کرد: تیم هسته ای، تنها با هدف جامه عمل پوشاندن شتابزده بر شعارهای انتخاباتی، سعی در حل مشکلات داخلی کشور از طریق دیگر کشورها بودند که در این راه علاوه بر اینکه مردم را در جریان امور نمی گذاشتند، حتی دیگر اعضای تیم مذاکره کننده به جز رییس جمهور، ظریف و لاریجانی هیچ اطلاعی از چگونگی روند مذاکرات نداشتند.

زاکانی با تاکید بر غیرحرفه ای بودن این مذاکرات، تصریح کرد: در این مذاکرات تیم مذاکره کننده تا اندازه ای غیرحرفه ای عمل کرد که توافقات نانوشته ای انجام داد و صورت مذاکره ای به شورای امنیت ارسال نشد و تنها چند مطلب به صورت دست نویس با مداد از جلسه خارج شد.

وی با اشاره با مذاکره همزمان دیگری که در راستای نظام پولی و بانکی انجام شد، بیان کرد: در همان زمان تیمی دیگر در مذاکره بی دو شرکت کرد که هدف از آن پس گرفتن ۴۰۰ میلیون دلار بلوکه شده ایران از آمریکا در مقابل تحویل ۴ جاسوس بود که سرشناس ترین آنان جیسون رضایی بود که در این مذاکره ما موفق به دریافت پولمان شدیم که مبلغ قابل توجهی از آن نقدا به دست مذاکره کنندگان سپرده شد و بانک های سپه و اینترنشنال نیز از لیست سیاه خارج شدند.

رییس کمیسیون برجام گفت: ما عملا هیچ بهره ای از این مذاکرات نبردیم و آمریکا در همان روز اول با تهدید ما از برجام خارج شد و هم اکنون قصد دارد از پوسته آن خارج شود. در پیش آمدن این شرایط همه ما مقصریم زیرا شورای امنیت با واگذاری این پرونده به امور خارجه کاملا از جریانات کنار گذاشته شد و لاریجانی که به عنوان نماینده مردم اعزام شده بود بدون درمیان گذاشتن مطالب با نمایندگان، تصمیم به تصویب برجام گرفت.

زاکانی ادامه داد: حتی هیچ کدام از نخبگان دانشجویی اعتراض خود را نسبت به این مسئله نشان ندادند و گلایه مندی های خود را تنها به ما منتقل می کردند و همه این ها در حالی است که مقام معظم رهبری با ارائه تذکرات جدی به مسئولان، با اعتماد به آنان و اعتنا به مردم مجوز شرکت در مذاکرات را صادر کردند.

وی با اشاره به علت خروج آمریکا از برجام، بیان کرد: با وجود آنکه تمام مواد برجام به نفع آمریکا و به ضرر ما بود اما مستکبر بودن آمریکا مانع از ادامه این شرایط شد و با توجه به اینکه آنان خود را حق مطلق می بینند، حاضر نیستند حداقل سودی از برجام به ما برسد و یا اینکه در طول این مدت به دستاوردهای جدیدی برسیم.

رییس کمیسیون برجام با بیان اینکه دعوای بین آمریکا و اروپا، جنگی سوری است، اظهار کرد: دعوای بین اروپاییان و آمریکا هیچ سودی برای ما ندارد و تنها قصدشان افزایش سلطه بر ایران است و ما باید برای بازنده نبودن چااره ای بی اندیشیم.

زاکانی با اشاره به راهکار منطقی در این خصوص، تصریح کرد: ما باید مشکلاتمان را حل کنیم و شروط جدید و وعده ها را یادآوری کنیم و برداشت های خود از مذاکره را ارائه دهیم و بگوییم ما با این برداشت برجام را پذیرفتیم و همچنین برای عملی نشدن وعده ها خسارت در نظر بگیریم و به آن عمل کنیم.

وی خاطرنشان کرد: حتی اگر آمریکا از برجام خارج نشود نیز ما باید اقدامات و گام های منطقی خود را به حوزه بین الملل ارائه دهیم و در داخل کشور به وحدت برسیم و اگر از برجام درس عبرت گرفته باشیم باید قدرتمند به مقابله با آمریکا بپردازیم و به جای شعار و عوام فریبی شروطمان را ارائه دهیم.