امروز

پنجشنبه, ۱۴ اسفند , ۱۳۹۹

  ساعت

۱۳:۲۷ بعد از ظهر

آیت‌الله سیداحمد خاتمی خطیب موقت نمازجمعه تهران در خطبه‌های دوم نماز جمعه این هفته تهران در سخنانی ضمن دعوت خودش و نمازگزاران به تقوا، گفت: اگر انسان به این نکته توجه کند که پیمانه‌ای برای او در زندگی در نظر گرفته شده؛ دلبسته دنیا نمی‌شود و نمی‌گوید که جوان هستم و در زمان خودش بندگی خواهم داشت؛ هیچ‌کس برای ما و شما تضمین نکرده که حالاحالاها زنده هستیم، بنابراین باید بندگی خدا را به جا آوریم و همیشه آماده باشیم؛ باید به گونه‌ای رفتار کنیم که روسفید نزد پروردگار برویم.

وی راهپیمایی ۲۲ بهمن امسال را شایسته تجلیل و تکریم فراوان دانست و افزود: یکی از پیام‌هایی که از راهپیمایی ۲۲ بهمن شما مردم به دست می‌آید این است که شما مردم خوب، جدا با حضور بسیار شکوهمند ده‌ها میلیونی‌تان به نظام اسلامی آبرو دارید؛ خداوند در قرآن نیز از شما تشکر می‌کند، به‌طوریکه از آیات مختلف این‌طور استخراج می‌شود که هر گامی که شما در سراسر کشور در راهپیمایی ۲۲ بهمن برداشتید، خداوند برای شما عمل صالح نوشته است.

خطیب موقت نمازجمعه تهران خطاب به مردم و شکرکنندگان در راهپیمایی ۲۲ بهمن امسال، تصریح کرد: شما با مبنا آمدید، شما برای خودتان تحلیل داشتید. شما دو مبنا برای حضور در راهپیمایی ۲۲ بهمن داشتید و یک مبنا، مبنای شکر خدا بود.

آیت‌الله خاتمی در همین زمینه، ادامه داد: شما مردم با حضور در مراسم راهپیمایی ۲۲ بهمن امسال شکرگذار این بودید که ۳۶ سال پیش با لطف خداوند یک رژیم سیاه اسلام‌ستیز، اخلاق‌ستیز، آزادی‌ستیز، استقلال‌ستیز و مردم‌ستیز سرنگون شد.

وی همچنین در بخش دیگری از سخنانش از رسانه ملی به دلیل پخش مستندهایی که به مناسبت دهه فجر از صداوسیما پخش می شد تشکر کرد و گفت: در همین جا لازم می‌دانم که از رسانه ملی به دلیل تولید و پخش مستندهای خوبی که برای معرفی رژیم سراسر ظلمت طاغوت انجام داد، تشکر کنم، نسل سوم و چهارم انقلاب بدانند که انقلاب اسلامی تغییر یک مبنا بوده است.

خطیب موقت نمازجمعه تهران یکی دیگر از پیام‌های راهپمایی ۲۲ بهمن امسال را بیعت مردم با رهبر معظم انقلاب اسلامی و نظام اسلامی عنوان و تأکید کرد: در راهپیمایی‌های امسال مصاحبه‌هایی شد که همه در این مصاحبه‌ها می‌خواستند بگویند که ما در صحنه دفاع از اسلام و نظام هستیم همچنان ایستاده‌ایم. شما مردم در راهپمایی ۲۲ بهمن عملا گفتید که “ما همه سرباز توئیم خامنه‌ای، گوش به فرمان توئیم خامنه‌ای.”

آیت‌الله خاتمی بیعت با آرمان شهیدان را یکی دیگر از پیام‌های راهپیمایی ۲۲ بهمن امسال دانست و اظهار داشت: شما مردم عزیز با حضور در راهپیمایی ۲۲ بهمن گفتید که راه شهیدان ادامه دارد؛ شما به شهیدان گفتید که شما رفته‌اید، اما بدانید که راه‌تان پر رهرو باقی مانده است.

وی یکی از تفاوت‌های انقلاب اسلامی ایران با سایر انقلاب‌ها را در شور انقلابی مردم برای انقلاب دانست و افزود: شور انقلاب مردم مشمول مرور زمان نمی‌شود که این تفاوت انقلاب اسلامی ایران با سایر انقلاب‌های دنیاست.

خطیب موقت نمازجمعه تهران در همین زمینه، تصریح کرد: از ویژگی‌های منحصر به فرد این انقلاب این است که تمام انقلاب‌ها به مرور زمان شور و نشاط‌شان کاسته می‌شود، اما مردم با حضور در راهپیمایی ۲۲ بهمن نشان دادند که این راهپیمایی مانند راهپیمایی ۲۲ بهمن سال ۵۷ و اوایل انقلاب بود.

آیت‌الله خاتمی با بیان اینکه نه تنها این انقلاب به مرور زمان کمرنگ نشده، بلکه در گذر زمان بر اهمیت آن افزوده شده و ملت‌های دیگر را هم به خودش جذب کرده‌ است، گفت: راز این ماندگاری یک کلمه است، اکثر این انقلاب‌ها، انقلاب از بیرون است، اما این انقلاب، انقلاب از درون است و مردم با اعتقاد به صحنه می‌آیند.

وی ادامه داد: مردم با انگیزه، ۳۶ سال از نظام‌شان دفاع کرده‌اند و می‌بینند که این نظام پرچم اسلام و توحید است و هرگز به خودشان اجازه نمی‌دهند که این پرچم و عزت کمرنگ شود.

“یکی از جامعه‌شناسان آمریکایی که با انقلاب ما میانه‌ای ندارد، می‌گوید تحقیقات و بررسی‌های من نشان داد که تمام دکترین‌ها، گفتمان‌ها و نسخه‌های حکومتی بعد از پدیدار شدن رنگ می‌بازد به جز دکترین‌ ولایت فقیه خمینی که نه تنها کمرنگ نشد بلکه در گذر زمان بر اهمیت آن نیز افزوده شده است”

خطیب موقت نمازجمعه تهران همچنین به نکته سوم راهپیمایی ۲۲ بهمن امسال اشاره کرد و گفت: نکته سوم، مسئله فراگیری و گستردگی کمی این راهپیمایی است، به‌طوریکه در هزار شهر و ۵ هزار روستا، از مرکز تا منتهی‌الیه مرزهای کشور همه آمدند، در خوزستانِ ریزگرد گرفته مشکل‌داری که از خدا می‌خواهیم مشکلات‌شان برطرف شود، وفادارانه آمدند، در شهرهایی که سرمایشان زیر صفر، ۱، ۲ و حتی ۶ درجه زیر است، آمدند و زیر باران هم آمدند و مصاحبه می‌کند و می‌گوید که اگر بمب و موشک هم ببارد ما می‌آئیم؛ این گرد و خاک که چیزی نیست، سراسر کشور و از جهت کیفی هم همه سلیقه‌ها آمدند و به معنای دقیق کلمه، جشن ملی بود.

آیت‌الله خاتمی در ادامه، اظهار داشت: جالب‌تر از همه اینها این بود که نسل چهارم انقلاب هم در راهپیمایی ۲۲ بهمن حضور یافتند تا بگویند که ما مانند نسل اول، پاسدار انقلاب هستیم.

وی همچنین به ذکر شعاری به نقل از نسل چهارم انقلاب اشاره کرد و گفت: این شعر می‌گوید که ما همان نسل جوانیم که ثابت کردیم در ره عشق جگردارتر از صد مردیم؛ هر زمان شور خمینی به سر افتاد ما را ؛ دور سیدعلی خامنه‌ای می‌گردیم.

خطیب موقت نمازجمعه تهران به نکته چهارم راهپیمایی ۲۲ بهمن امسال اشاره کرد و افزود: این راهپیمایی شما، پیام وفاداری و خستگی‌ناپذیری داشت. مردم گفتند که ما مشکل، فشار و گرانی داریم، اما انقلاب ما چیز دیگری است و می‌آئیم و از آن پاسداری می‌کنیم.

آیت‌الله خاتمی با تأکید بر اینکه راهپیمایی ۲۲ بهمن امسال دارای پیام وحدت بود، تصریح کرد: مهم‌ترین پیام راهپیمایی مردم عزیر ما پیام عزت و ذلت‌ناپذیری بود، جدا این پیام شایسته تحلیل است. در راهپیمایی سراسر کشور و نه فقط تهران، دو شعار نو دیده شد و آن شعار این بود که “نه تحریم؛ نه ذلت، مذاکره با عزت”.

وی اضافه کرد: یک شعار دیگر در راهپیمایی ۲۲ بهمن امسال این بود که “پاسخ هر گزینه روی میز، مرگ بر آمریکای اسلام‌ستیز”.

خطیب موقت نماز جمعه تهران در ادامه گفت: مردم هر ساله مردم نفرت از آمریکا داشتند، اما نفرت امسال بیش از گذشته بود، نفرت از عمق جان بود و با بندبند وجودشان مرگ بر آمریکا می‌گفتند؛ این شعار شما ریشه در دو ماه عزادرای برای حسین فاطمه(س) دارد، درسی است که شما از حسین فاطمه گرفته‌اید و با این درس‌تان به فضل خدا کشور روی ذلت نخواهد دید.

آیت‌الله خاتمی همچنین تصریح کرد: لازم است به کسانی که گاه‌گاه خیالاتی می‌شوند و در گوشه و کنار می‌گویند در ۱۳ آبان مرگ بر آمریکا نگویید، بگویم که تا آمریکا و شیطنت‌های آن هست، این شعار با شکوه خواهد ماند و هر کسی که بخواهد از در مقابله با این شعار بیرون بیاید، منزوی خواهد شد.

وی همچنین در بخش دیگری از سخنانش به آخرین پیام راهپیمایی ۲۲ بهمن اشاره و تصریح کرد: آخرین پیام این است که مردم ما به مسئولان محترم گفتند که ما مرد و مردانه حاضر در صحنه هستیم، تشکر از آنها جدا بایسته است.

خطیب موقت نمازجمعه تهران ادامه داد: تشکر مسئولان از مردم با خدمت کریمانه به آنهاست و این خدمت باید بیشتر و با حفظ کرامت و بزرگی این مردم باشد. مسئولان محبت و مهرشان را به مردم صادر کنند که البته صادر می‌کنند.

آیت‌الله خاتمی ادامه داد: مسئولان خشم و عصبانیت‌شان را کنترل کنند، وقتی عصبانی هستند سخن نگویند. زیرا گاهی در حال عصبانیت حرف‌هایی گفته می‌شود که در شأن خودشان نیست. ما مسئولان خودمان را دوست داریم و دوست داریم همیشه آنها را در اوج وقار ببینیم.

وی با بیان اینکه نیش و کنایه در شأن مسئولان عالی کشور نیست، گفت: ضرر آن این است که این روش در جامعه نیز سرریز می‌شود و جامعه هم به همین رنگ درمی‌آیند. تشکر از مردم این است.

خطیب موقت نمازجمعه تهران همچنین، تصریح کرد: تشکر از مردم این است که صاحبان قلم و بیان، حریم این مردم را حفظ کنند و روی اعصاب مردم راه نروند، گاهی می‌بینم برخی از مقاله‌نویسان گویا چاشنی که نأشه‌شان می‌کند، نیش، کنایه و تمسخر به این گروه و آن گروه است.

آیت‌الله خاتمی خطاب به برخی مقاله‌نویسان، گفت: دوره اینکه بتوانید با نیش و تمسخر و امثال اینها کسی را از صحنه بیرون کنید، مدت‌هاست که گذشته است و مردم ما فهیم هستند، اما منطقی بنویسید که در شأن این مردم باشد.

وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه این روزها آمریکایی‌ها خیلی جسورانه و بی‌ادبانه حرف‌هایی زده‌اند که در خور شأن خودشان است، گفت: دیوید کوهن، یکی از مقامات آمریکایی‌ گفته است که تحریم‌های اقتصادی، دست ایران را بسته است و آنها گیر افتاده‌اند و تیم مذاکره‌کننده با دست‌های بسته در مذاکرات حاضر می‌شوند که بنده به او می‌گویم که راهپیمایی شما مردم در ۲۲ بهمن تودهنی به این یاوه‌سرایی‌های بود.

خطیب موقت نمازجمعه تهران در ادامه اظهار داشت: راهپیمایی شما مردم در ۲۲ بهمن گفت که ملت ایران گیر نیفتاده است و دست‌ بسته نیست، ملت ایران مدبرانه و با دقت برنامه خودش را دنبال می‌کند.

آیت‌الله خاتمی به ذکر نکاتی در رابطه با موضوع هسته‌ای پرداخت و گفت: در این رابطه ۱+۵ و به‌ویژه آمریکا در پی عملیات فریب بودند، همان‌ فریبی که بر سر فلسطینی‌ها در قرارداد “اسلو” درآودند که توافق بر کلیات بود و گفتند بعد به تدریج می‌رسیم به جزئیات که ۲۲ سال از این توافق گذشته و اینها یک گام به جلو نرفته‌اند. مشابه همین کار را می‌‌خواستند در عرصه هسته‌ای ایران داشته باشند و بگویند که ابتدا بر سر کلیات و سپس بر سر جزئیات توافق کنیم. اصلا بر سر کلیات دعوا نیست و نیازی به توافق بر سر کلیات نیست. در قرارداد “ان‌پی‌تی” همه اینها هست، جزئیات مسئله‌ساز است.

وی با اشاره به سخنان اخیر رهبر معظم انقلاب اسلامی که فرمودند” در یک مرحله باید همه‌چیز تمام شود”، گفت: این جمله کافه آنها را به هم ریخت. ایشان فرمودند که اگر توافقی باشد باید در یک مرحله و دربردارنده کلیات و جزئیات با یکدیگر باشد. مفاد این قرارداد باید روشن، واضح و غیرقابل تأویل باشد، مفاد این قرارداد نباید به گونه‌ای باشد که طرف مقابل که عادت به چانه‌زنی دارد، در قضایای مختلف بهانه‌جویی کنند”.

خطیب موقت نمازجمعه تهران در ادامه افزود: خدا را بر این رهبر بیدار و هوشیار شاکریم. این چشم بیدار امت که در هر مقطع توطئه‌های دشمنان را نقش‌برآب می‌کند. بنده از این جایگاه عبادی، سیاسی می‌گویم که مردم عزیر ما با تمان وجودشان مطیع امر رهبر بزرگوارشان هستند

آیت‌الله خاتمی در ادامه اظهار داشت: نکته دوم در این رابطه این است که به همه جوانان و به همه تحلیل‌گرانی که حق آنها که از مسائل سیاسی تحلیل داشته باشند و نظر بدهند، سفارش می‌کنم که در عرصه مسائل هسته‌ای، جلوه اعتدال، دوری از افراط و تفریط است.

وی اضافه کرد: افراط در مسئله هسته‌ای این است که کسی بگوید که این توافق فتح‌الفتوح و پیروزی بزرگ بود، خیر، این چنین نیست، بلکه یک حرکت عادی در سیاست خارجی ما بود، انجام گرفت.

خطیب موقت نمازجمعه تهران با بیان اینکه تفریط در موضوع هسته‌ای این است که کسانی بگویند که مذاکره‌کنندگان رفتند کشور را فروختند، گفت: این حرف نیز نادرست است. مذاکره‌کنندگان فرزندان این ملت هستند، چند بار بگویند که ما مطیع ولایت هستیم؟ چند بار بگویند که ما در چارچوب اوامر ولایت برنامه‌هایمان را تنطیم می‌کنیم؟ اگر دوره‌ای را که کشور فروخته شد می‌خواهید پیدا کنید، دوره‌ای بود که دیکتاتورها بر این کشور حاکم بودند. اما تا سایه ولایت فقیه بر سر ماست، که انشا‌ء‌الله تا انقلاب حضرت مهدی(عج) خواهد بود، کشور فرخته نشده، نمی‌شود و نخواهد شد.

آیت‌الله خاتمی ادامه داد: در طول ۲۰۰ سال اخیر هر وقت جنگی در این کشور اتفاق افتاده، پایان جنگ به این بوده که بخش‌هایی از کشور از دست رفته است، اما تنها در عصر ولایت‌فقیه بود که ۸ سال جنگ در این کشور در گرفت و به فضل خدا یک وجب از خاک‌مان را هم از دست ندادیم.

وی همچنین در پایان با بیان اینکه واژه گیر افتادن و دست بسته بودن در شأن آمریکایی‌هاست، افزود: اینها هر جا وارد شدند، با دادن تلفات زیاد دست از پا درازتر فرار کردند، شما وارد عراق و افغانستان، سوریه و یمن شدید، چه چیزی نصیب‌تان شد؟ امروز هم وارد اوکراین شدید و نفرت مردم نصیب‌تان شد.

خطیب موقت نمازجمعه تهران با بیان اینکه روزی فقط ایران “مرگ بر آمریکا” می‌گفت، اما امروز حتی یمنی‌ها هم این شعار را سر می‌دادند، تصریح کرد: اگر قرار به گیر افتادن باشد، شما بدبخت و دست بسته هستید که گیر افتادید، شما روزی که این مردم را تحریم جدید کردید، مرداد سال ۹۱ بود که گفتید که یک ماه دیگر ایرانی‌ها دست تسلیم‌شان را بالا می‌برند، در صورتی که یک ماه بعد از آن ایرانی‌ها در روز قدس دست‌شان را به صورت مشت بالا بردند و گفتند، “مرگ بر آمریکا”.

آیت‌الله خاتمی افزود: سال‌های متمادی از تحریم‌های جدید گذشته است، اما خبرنگاران شما به ایران آمدند و گفتند ایران اصلا شبیه یک کشور تحریم‌شده نیست.

وی در پایان خاطرنشان کرد: این کشور، کشور امام زمان(عج) است و به یاری خداوند توطئه‌ها را پشت سر گذاشته و همچنان پشت سر خواهد گذاشت.

آیت‌الله خاتمی همچنین در خطبه‌های اول نماز جمعه این هفته تهران در سخنانی گفت: در گذشته در باره موضوع سبک زندگی اسلامی و دینی مطالبی را عرض کرده‌ام که در این هفته نیز نکاتی را یادآوری می‌کنم.

وی با بیان اینکه در جامعه اسلامی رفتار مسلمانان با یکدیگر باید قرآنی باشد، افزود: به هر حال در زندگی اجتماعی انسان با برخوردهای نامناسب مواجه می‌شود، برخی بی ادبی و اهانت می‌کنند و فحش می‌دهند و این رفتارها متأسفانه کما بیش دیده می‌شود، اما یک روش مقابله به مثل این است که ما هم فحش دهیم که اسلام این رفتار را نمی‌پسندند و دلیل آن نیز این است که جامعه، شکل اسلامی‌اش را از دست می‌دهد.

خطیب موقت نمازجمعه تهران با تأکید بر اینکه برخورد انسان مسلمان در برابر رفتار ناشایست دیگران باید منطقی باشد، اضافه کرد: وقتی کسی به شما اهانت می‌کند، شما برادرانه با او صحبت کرده و او را به اشتباهش وافق کنید.شیوه قرآنی این است که می‌گوید که جواب بدی را با خوبی بدهیم؛ اگر او به شما اهانت کرده، شما او را تحویل بگیر و اگر او بی مهری کرده، شما به او مهر بورز؛ سبک زندگی قرآنی این است که جواب بدی را با خوبی بدهیم.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی