امروز

سه شنبه, ۵ مرداد , ۱۴۰۰

  ساعت

۱۹:۴۷ بعد از ظهر

رئیس اداره محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم از تهیه طرح شماتیک ذخیرگاه زیست کره جنگل دریایی حرا با همکاری ژئوپارک قشم خبر داد.
محمد هاشم داخته گفت : این طرح با همکاری مشترک ژئوپارک قشم و به منظور حفاظت هر چه بیشتر از جنگل های دریایی حرا تهیه شده است.
رئیس اداره محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم خاطرنشان کرد : هدف اصلی از تهیه طرح شماتیک این جنگل دریایی، آشنایی بیشتر با موقعیت اطراف این جنگل به منظور حفاظت بیشتر از آن بوده است.
داخته تاکید کرد: تهیه طرح شماتیک جنگل های حرا از مهم ترین برنامه های سازمان منطقه آزاد قشم برای حفاظت از این میراث دریایی بوده است.
این مقام مسئول در سازمان منطقه آزاد قشم به موفقیت آمیز بودن حفاظت جنگل های حرا در سال های گذشته اشاره کرد و گفت: هم اکنون در دو منطقه از جنگل های حرا قشم اسکله تفریحی ایجاد شده است.
وی اظهار داشت: از آنجا که جنگل های حرای قشم از بکرترین ذخیرگاه های زیست کره در جهان محسوب می شود ، به منظور جلوگیری از هر گونه آسیبی توسط شناورهای تفریحی، مسیر تردد این شناورها تعیین شده است.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست گفت : به منظور حفاظت از جنگل های حرا، برای ناخداهای شناورهای تفریحی فعال در جنگل های حرا به صورت مداوم کلاس های آموزشی برگزار می شود که هر سال مورد استقبال قایقداران و جامعه محلی قرار می گیرد.
وی با اشاره به نقش موثر جامعه بومی جزیره بر حفاظت از جنگل های حرا گفت: سازمان منطقه آزاد قشم نیز همواره تلاش می کند با توسعه مشاغل بیشتر برای بومیان جزیره ، باعث کاهش صید و صیادی در آبهای اطراف جنگل های حرا شود.
داخته در ادامه اظهار داشت: بیش از پیش شاهد حفاظت از جنگل های دریایی حرا خواهیم بود.
منطقه حفاظت‌شده حرا و تالاب بین‌المللی خور خوران، مجموعه جنگلهای درختان سرسبز ساحلی مانگرو یا حرا است که در حوالی جزیره قشم، بندرپهل، جزیره هرمز و بندر خمیر در استان هرمزگان قرار دارد و با آبراهه‌های آن با پرندگان زیبا و طبیعت بکر وحشی‌اش از منابع توریستی و دیدنی استان هرمزگان است.
این منطقه هر سال افراد زیادی را برای تماشا به سوی خود جلب می‌کند و از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است. این جنگلها معمولاً تحت حفاظت سازمان محیط زیست قرار دارد.
مجموعه حرای شمال غربی قشم به دلیل اهمیت بین‌المللی به عنوان ذخیره گاه زیست کره حرا شناخته می‌شود.
درختان حرا، در قسمت های کم عمق خور خوران کنار و روی تپه‌های جزیره مانندی که هنگام پایین رفتن آب دریا از آب بیرون می‌ماند ، قرار گرفته‌ است. عمق آب این مناطق از یک تا یک و نیم متر بیشتر نیست ، بنابراین جنگل هنگام بالا آمدن آب دریا، در آبهای خلیج فارس به حالت شناور می‌ماند و با فروکش کردن آب دریا به مدت ۶ تا ۷ ساعت مانند جنگل‌های مناطق خشک نمایان می‌شود. مساحت کل جنگل‌های حرا ۷ هزار و ۵۰۰ هکتار و مساحت حوزه جزیره قشم ۲ هزار و ۴۰۰ هکتار براورد شده ‌است.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی