امروز

چهارشنبه, ۲۵ تیر , ۱۳۹۹

  ساعت

۲۱:۱۶ بعد از ظهر

مدیر محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم گفت: ذرات و آلودگی‌های نفتی با چسبیدن به بافت مرجانی ساحل جنوبی می‌تواند در آینده‌ای نه چندان دور این اکوسیستم حساس را از بین ببرد.
سیدمحمدهاشم داخته امروزدر ادامه گفت‌وگوهای اخیر پیرامون آلودگی‌های زیست محیطی در ساحل جنوبی قشم‌ اظهار داشت: همانطور که قبلا نیز گفته‌ایم آلودگی‌های اخیر ساحل قشم که با چشم غیرمسلح نیز به راحتی قابل رویت است، ماده‌ای نفتی است که حدث ما بر آن است که این آلودگی‌ها به احتمال زیاد از جابجایی و انتقال سوخت از نفت‌کش‌های بزرگ به شناورهای کوچک و یا سایر فعالیت‌های مرتبط با حمل سوخت و یا تخلیه آب توازن کشتی‌ها حاصل شده که ارگان‌های مسئول باید جوابگو باشند.

وی با بیان اینکه بخش‌هایی از ساحل جنوبی قشم بستری مرجانی دارد، یادآور شد: از آنجایی که ذرات نفتی بر بسترهای مرجانی می‌چسبند راه تنفس مرجان‌ها را سد می‌کنند به صورتی که تداوم آلودگی‌ها می‌تواند در مدت زمان کمی اکوسیستم حول بسترهای مرجانی را به طور کامل نابود کند.
این مسئول با اشاره به اینکه این نگرانی پیرامون ساحل محدوده کمپ آفتاب تا سینما دریا واقع در جنوب جزیره وجود دارد، اضافه کرد: تهدید اکوسیستم و تضعیف آن می‌تواند، منابع آبزی که رابطه مستقیم با فعالیت‌های صیادی مردم بومی دارد را نیز تهدید کند.

داخته گفت: نباید فراموش کرد که آلودگی‌های نفتی ماندگاری بالایی در اکوسیستم‌ها و بسترهای خاکی آبی دارند و از اینروست که می‌توانند سبب بیماری در حلقه‌های زنجیره غذایی نیز شوند که انسان نیز به عنوان یکی از این حلقه‌ها از این موضوع مصون نیست.

مدیر محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم در پایان ضمن ابراز نگرانی و هشدار به وضعیت موجود تصریح کرد: دستگاه‌های ذی‌ربط با توجه به امکاناتی که در اختیار دارند، و با اعمال نظارت‌های بیشتر به وضعیت موجود پایان دهند و تا دیر نشده فکری برای نجات ساحل قشم کنند.
تسنیم

لينک کوتاه خبر :

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی