آخرین آمار ذخایر کالاهای اساسی

مدیرکل تأمین و توزیع وزارت صنعت، معدن و تجارت با اعلام جزئیات ذخایر کالاهای اساسی در کشور، گفت: وزیر صنعت دستور اکید داده‌ است روند ذخیره‌سازی تا مهرماه به نحوی باشد که دولت آینده مشکلی در تامین کالاهای اساسی تا پایان سال نداشته باشد. به گزارش شبکه اطلاع رسانی دانا علی اکبر پورکاوه در گفت‌وگو […]

مدیرکل تأمین و توزیع وزارت صنعت، معدن و تجارت با اعلام جزئیات ذخایر کالاهای اساسی در کشور، گفت: وزیر صنعت دستور اکید داده‌ است روند ذخیره‌سازی تا مهرماه به نحوی باشد که دولت آینده مشکلی در تامین کالاهای اساسی تا پایان سال نداشته باشد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی دانا علی اکبر پورکاوه در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری دانا در خصوص موجودی کالاهای اساسی اظهار داشت: موجودی کالاهای اساسی نسبت به مدت مشابه سال گذشته حداقل ۲۰ درصد افزایش در ذخایر را نشان می‌دهد. وی افزود: تخصیص ارز مرجع به شکر خام و روغن خام به نحوی صورت گرفته است که کارخانجات تولید شرکت و تولید روغن مشکل اشتغال‌زایی نداشته باشند. مدیر کل تأمین و توزیع وزارت صنعت گفت: براساس گزارشی که به دست ما رسیده است در ۱۶ ماه گذشته هیچ واحد تولید روغن و شکر غیرفعال نبوده است.

مدیر کل تأمین و توزیع وزارت صنعت در خصوص ذخایر موجود کالاهای اساسی گفت: نیاز سالانه کشور به روغن خام یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن است اما در حال حاضر بیش از ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تن روغن خام در کشور تولید شده است و می‌توان گفت ذخایر استراتژیک در این کالا تا بیش از ۶ ماه وجود دارد. وی افزود: نیاز کشور به شکر خام ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تن در سال است که یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن از محل تولید داخلی تأمین شده است و باید یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن واردات صورت می‌گرفت که این رقم به یک میلیون و ۹۰۰ هزار تن ارتقا پیدا کرده تا حداقل ذخایر احتیاطی در این کالا بیش از ۶ ماه را پاسخگو باشد.

پورکاوه گفت: تکلیف ما برای ذخایر احتیاطی و استراتژیک ۳ ماه بوده است اما به لحاظ شرایط بین‌المللی و شرایط خاص کشور ترجیح این بوده است تا این زمان را بیشتر کنیم. وی افزود: ذخایر شکر خام و ذخایر روغن خام در مخازن واحدهای تولیدی ذخیره شده است تا به لحاظ اشتغال‌زایی به این واحدها نیز کمک شود. مدیر کل تأمین و توزیع وزارت صنعت گفت: نیاز سالانه کشور به برنج ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تن است که ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن از محل تولید داخل تأمین می‌شود و یک میلیون و ۷۰۰ هزار تن باید از واردات انجام شود، اما تاکنون ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تن وارد شده و این بدان معناست که ذخایر احتیاطی در برنج علی‌رغم تأمین نیاز ۴۰۰ هزار تن بیشتر است تا در شرایط خاص و برای تنظیم بازار مناسب مورد استفاده قرار گیرد.

وی در خصوص ذخایر مرغ گفت: سال گذشته در چنین روزی ذخایر مرغ ما ۶۰ هزار تن بود،با ۵۰ درصد افزایش در حال حاضر ۹۰ هزار تن ذخیره مرغ داریم و نکته جالب این است که همه این ۹۰ هزار تن از محل تولید داخل صورت گرفته و از بهمن ماه سال گذشته تاکنون بیش از ۴۵ هزار تن صادرات مرغ انجام شده که بی‌سابقه بوده است.

مدیر کل تأمین و توزیع وزارت صنعت در خصوص ذخایر نهاده‌های دامی گفت: ذخایر کشور در خصوص نهاده‌های دامی به ویژه جو، ذرت و کنجاله سویا بیش از ۳.۵ ماه پس از تأمین نیاز داخلی کشور است. وی افزود: وزیر صنعت، معدن و تجارت دستور اکید داده‌اند تا روند ذخیره‌سازی تا مهر ماه به نحوی باشد که ذخایر ما پاسخگوی ۶ ماه آینده باشد یعنی دولت آینده تا پایان سال مشکلی در خصوص کالاهای اساسی نداشته باشد.