امروز

یکشنبه, ۱۰ فروردین , ۱۳۹۹

  ساعت

۰۹:۵۶ قبل از ظهر

تاریخ سازنده هویت یک ملت است و بر همین اساس حکومتها و ملتها همواره نگهبان منابع تاریخی خود بوده اند و امروز با پیشرفت های تکنولوژی ، تاریخ به صورت علمی  پویا در آمده تا حقایق نهفته گذشته را کشف و ثبت کند .

بناهای تاریخی یکی از منابع دسته اول تحقیق تاریخ به شمار می روند که با بررسی و کاوش آنها بسیاری از وقایع تاریخی و نحوه زندگانی گذشتگان یافته می شود و بر همین اساس حفاظت از این منابع در واقع پاسداری از هویت فرهنگی جامعه ای است که در طول قرنها شکل گرفته  و امروز به عنوان یک میراث به دست نسلهای امروز رسیده است.

جزیره قشم از قدیمی ترین سکونتگاه های بشری است و در طول تاریخ به واسطه موقعیت جغرافیایی همواره  مورد توجه  اقوام و حکومتهای مختلف قرار گرفته و به عنوان یک سرپل اقتصادی یا نظامی در بسیاری از منابع تاریخی به آن اشاره شده است.

علاوه بر این وجود مکانهای تاریخی  یکی از دلایل جذب گردشگران خارجی و داخلی است  و می تواند علاوه بر تبادل فرهنگی از نظر اقتصادی نیز اثرات مثبتی را در پی داشته باشد و به همین دلیل معرفی آثار تاریخی  همواره مورد توجه فعالین عرصه گردشگری در بخش دولتی و خصوصی قرار گرفته است.

سکونتگاه های انسانهای اولیه در بام قشم  ، شهرهای باستانی کولغان و خربس ، قلعه ها ، گورستان ها ، مساجد ، سکونت گاه ها ، سدها ، آب انبار ها معابد و زیارتگاه های تاریخی های قشم که هر کدام به یکی از سلسله های تاریخی وصل است  خود نشانه ای از غنای  تاریخی و فرهنگی و پتانسیلی مغفول در حوزه گردشگری بزرگترین جزیره خلیج فارس به شمار می رود.

وجود بناهای تاریخی در جزیره قشم  باعث شده تا اداره میراث فرهنگی از دیرباز در سازمان منطقه آزاد ایجاد شود تا نگهداری ، بازسازی و مرمت و معرفی و آماده نمودن آن برای بازدید عموم را  فراهم نماید که متاسفانه علی رغم همه وعده های مسئولان سازمان منطقه آزاد تا کنون شاهد اقدام موثری در این خصوص نبوده ایم.

بی توجهی به آثار تاریخی قشم تا آنجا پیش می رود که شهر باستانی کولغان از دید عموم مخفی مانده و مبحث واگذاری بخش ساحلی  شهر تاریخی خربس با مخالفت و اعتراض اهالی جزیره قشم روبرو می شود  و متاسفانه به دلیل عدم حفاظت مناسب از این شهر تاریخی ، قبرستان و مکتب خانه تاریخی آن با حفاری های غیر مجاز مواجه شده است و بسیاری از آثار به حال خود رها شده است و در اثر فرسایش های طبیعی در حال از بین رفتن است.

بر خلاف قشم در کیش اما مسئولین با مرمت و بازسازی شهر حریره و قنات کاریز توانسته اند این اماکن را به عنوان جاذبه های گردشگری درآورده و با ایجاد کافه ، عکاس خانه و بازارچه فرصتی را برای  اشتغال  اهالی فراهم نمایند.

با نگاهی به عملکرد میراث فرهنگی در سازمان  منطقه آزاد و وضعیت فعلی آثار تاریخی جزیره قشم می توان دریافت این اداره تا کنون عملکرد قابل دفاعی  نداشته است که این موضوع باید از زوایای گوناگون مورد بررسی قرار گیرد و علل کوتاهی این اداره در اکتشاف ، حفظ  و مرمت و…. مشخص شود و از طرفی در صورت ناتوان بودن سازمان منطقه آزاد قشم این اداره تحت مدیریت اداره کل استان به فعالیت خود ادامه دهد.

از بین رفتن سنگ قبرهای قدیمی گورستان تاریخی طولا

قلعه پرتغالی ها جزیره قشم نیازمند بازسازی و مرمت

حفاری در مکتب خانه تاریخی شهر خربس

سفالهای خارج شده از مکتب خانه در کنار رد بیل میکانیکی

رد ماشین آلات سنگین در شهر تاریخی خربس به دلایل نامعلوم

خراب شدن خانه های قدیمی شهر خربس

حفاری غیر مجاز قبرستان شهر باستانی خربس

حفاری غیر مجاز قبرستان شهر باستانی خربس

شکسته شدن سنگ قبر گورستان تاریخی  روستای حمیری

جاده ای که از وسط شهر تاریخی کولغان گذشته است

لینک خبر : https://hormozonline.ir/?p=31982
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:

دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی