امروز

سه شنبه, ۷ بهمن , ۱۳۹۹

  ساعت

۲۱:۳۳ بعد از ظهر

قشموندان علاوه بر هزینه بالای آب پنج برابر بیشتر از دیگر ایرانیان آبونمان پرداخت می کنند.

آب مایه حیات و مهمترین نیاز زندگی انسان است که تامین و توزیع آن جزیی از تکالیف حاکمیت بشمار می رود و نحوه محاسبه هزینه های آن در کشور توسط هیئت وزیران تعیین می شود . در شهر قشم اما شرکت آب و برق تاسیسات سازمان منطقه آزاد از گذشته تا کنون تولید آب شیرین و توزیع آن را متصدی است و مردم چاره ای جز تهیه آب از طریق انشعاب این شرکت را ندارند.

پر واضح است که هزینه تولید آب آشامیدنی از دریا هزینه بر است و قشموندان نیز از همین رو و با توجه به وضعیت آب و هوایی ناچارند هزینه بیشتری  را در مقایسه با دیگر هموطنان متحمل شوند  اما بالا بودن هزینه آبونمان آن هم به میزان پنج برابر هزینه تعیین شده در سایر نقاط کشور مسئله ای است که جای تامل دارد .

لازم به توضیح است بر اساس مصوبه شماره۱۷۶۳۲۷/ت۵۵۸۳۰هـ  مورخ ۲۷/۱۲/۹۷ هیات وزیران هزینه آبونمان آب برای یک ماه ۱۰۰۰۰ ریال تصویب شده است ولی در قشم هزینه آبونمان آب به صورت روزانه ۱۶۸۰ ریال تعیین شده که معادل یک ماه  آن مبلغ ۵۰۴۰۰ ریال می شود.این در حالی است که اگر مشترکی در یک دوره  ۴۵ روزه پنج متر مکعب آب مصرف کند هزینه آبونمان او بیشتر از هزینه آب بها خواهد شد.

حال جای این سئوال باقی است که این مبلغ توسط چه اشخاصی تعیین می شود و کدام ارگان باید بر نحوه تعیین این هزینه ها نظارت داشته باشد و در صورت تخلف به آن رسیدگی کند؟ و آیا شرکتی که به یک سازمان دولتی وابسته است می تواند در موضوعی که در کشور توسط هیئت وزیران تصمیم گیری می شود خودسرانه هزینه ای را چند برابر دیگر نقاط کشور بر شهروندان  تحمیل کند؟

پی نوشت :

تعرفه هزینه های آب مصوب هیئت وزیران

اصلاح تعرفه های قیمت های آب و برق مصوب هیئت وزیران

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی