رستم گورانی به مناسبت روز جهانی شهرسازی تلاش برای آوردن مباحث شهرسازی از محافل علمی و حرفه ای به درون جامعه از طریق بزرگداشت این روز را امکان پذیز دانست .

 شهردار قشم در این خصوص گفت : امروزه دستیابی به فناوری‌های نوین و تحول و تحرک متداوم آن، روز به روز ابعاد تازه‌تری را در زندگی روزمره ساکنان شهرها می‌گشاید و بهره‌گیری بهینه از این امکانات و فناوری‌ها، شناخت دامنه‌ها و مفاهیم جدیدی از مناسبات زندگی شهری را ایجاب می‌کند،‌ بنابراین به صراحت می‌توان گفت که امروزه شهرسازی به مراتب با مفاهیم و مناسبات پیچیده‌تری نسبت به دوران گذشته مواجه شده است که این پیچیدگی به ویژه در شهرهای بزرگ و کلان شهرها در مقیاس وسیع‌تری نمود یافته است.

 رستم گورانی با اشاره به مسائل ناشی از مناسبات نوین در فرآیند تحول و گسترش فیزیکی شهرها اظهار داشت : کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نبوده و بخش عمده‌ای از مسایل و معضلات موجود در شهرها و به ویژه در کلانشهرهای آن، ناشی از مناسبات نوینی است که در فرآیند تحول و گسترش فیزیکی شهرها به وجود آمده است.

وی افزود : البته در فرآیند این تحولات، کشورهایی که با اعمال و اجرای برنامه‌ها و طرح‌های مناسب، روند این گسترش را کنترل کرده و توانسته‌اند در سه عرصه اساسی شهرسازی یعنی تصمیم‌سازی، تصمیم‌گیری و مدیریت اجرایی منطبق بر نیازهای کمی و کیفی ساکنان شهرها، اهداف توسعه را تحقق بخشند، خواه ناخواه در غلبه بر پیچیدگی‌های این مناسبات، با موفقیت‌های چشمگیری مواجه بوده‌اند. اما در کشورهایی که مفاهیم و جایگاه این عرصه‌ها به روشنی تبیین نشده‌ و برنامه ها و طرح‌های آنها در سمت و سوی نیازها و ضرورت‌های روز جوامع شهری تحقق نیافته‌اند، بالطبع نه تنها در غلبه بر پیچیدگی‌های نوین مناسبات توسعه موفقیتی نداشته‌اند، بلکه با برنامه‌ها و طرح‌های خود،‌ موجب بروز مشکلات دیگری مزید بر مشکلات ناشی از روند توسعه شده‌اند که امروزه بسیاری از این کشورها با بازنگری سیاست‌ها و برنامه‌های پیشین خود، برون رفت از این مشکلات را در اولویت برنامه‌های توسعه خود قرار داده‌اند.

 شهردار قشم با اشاره به بازنگری و تدوین قوانین جدید در شهرهای ساحلی عنوان کرد: شهرسازی در شهرهای ساحلی با قدمتی بسیار زیاد ، همواره با فراز و فرودهایی همراه بوده، هر چند اقدامات انجام شده در مجموع قابل توجه و قدردانی است، اما نتایج کلی بررسی این فعالیت‌ها، غالب بودن فرودها بر فرازها را آشکار می‌سازد. از این‌رو با یک استنتاج کلی، می‌توان اعلام کرد که شهرسازی در شهرهای ساحلی تمامی عرصه‌ها و ابعاد فعالیتی خود به بازنگری اساسی و تدوین و تصویب قوانین به هنگام نیازمند است تا بتواند با پشتوانه کافی به رفع آشفتگی‌ها و تنگناهای ایجاد شده در بستر و فضای جغرافیایی این شهرها بپردازد .

وی خاطر نشان کرد : نوار ساحلی می تواند باعث ایجاد سیمایی زیبا در شهر شود و موقعیت های استثنایی را برای توسعه شهر ایجاد کرده و همچنین می تواند موجب رشد اقصادی و انعکاسی از شهرگرایی نوین با توجه به کاربری مختلط و طراحی هوشمند فضاهای باز و خلاقیت در معماری شهری گردد.

رستم گورانی در پایان تاکید کرد: امروزه شهرهای واقع در نوار ساحلی می توانند با الگوبرداری از معماری شهرسازی اسلامی ضمن هویت بخشی به عنوان یک الگوی پایدار در سطح ملی و بین المللی مطرح شوند و با توجه به این شهرها در طرح های بالا دست و تهیه طرح های ویژه برای شهرهای واقع در نوار ساحلی است.

لینک خبر : http://hormozonline.ir/?p=9397
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:

دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی