پس از انتشار خبر غرق شدگی جوان ۳۱ ساله کرمانشاهی بالاخره مسئولین منطقه آزاد قشم هم واکنش نشان دادند و طی یک اقدام تحسین برانگیز تاسف خود را از این اتفاق ابراز داشتند.

اما آنچه در گزارش سایت روابط عمومی به آن پرداخته شده بود چیزی نبود جز  اثبات بی گناهی خود و تخریب اصحاب رسانه قشم که در مورد عدم نظارت در ساحل پارک زیتون  و عدم راه اندازی محلی برای استفاده از ساحل از سازمان منطقه آزاد قشم انتقاد کرده بودند.

البته این رویه همواره مورد استفاده مسئولینی قرار گرفته است که به جای کار کردن شعار داده اند و این مطلب را می توان در گزارش تهیه شده روابط عمومی با عنوان “رمزگشایی از مرگ غواص کرمانشاهی در سواحل قشم / کمبود امکانات یا اشتباه فردی / عقبگرد قشم از مجرای انتشار اخبار نادرست” مشاهده کرد .

روابط عمومی سازمان در این گزارش با استفاده از نظرات مربیان کلوپهای غواصی مستقر در پارک زیتون قشم متوفی را مقصر اصلی عنوان نموده و همه تقصیرات را متوجه او کرده اند و جالب اینجاست که در همین گزارش آمده است کپسول اکسیژن این فرد در کلوپ غواصی پر شده و مسئولین مربوطه کاملا در جریان انجام غواصی توسط مرحوم فردین سورینی بوده اند.

در ادامه این گزارش آقای حقدل معاون فرهنگی سازمان گفته است: سازمان منطقه آزاد قشم بارها آمادگی خود را برای اعطای مجوز ایجاد پلاژهای ویژه اعلام کرده است که این موضوع با موانعی از سوی بخش خصوصی روبرو شده است و تاکنون این امر در قشم میسر نگردیده است ، لذا تمامی تفریحات دریایی درقشم از طریق مدارس و کلوپ های غواصی دارای مجوز از سازمان منطقه آزاد قشم درچارچوبی استاندارد ارائه و و سازمان منطقه آزاد قشم نیز بر صحت خدمات آنها نظارت دارد.

حال جای این سئوالات باقی می ماند که

  • آیا برای یک شنای ساده باید در دوره های کلوپ های غواصی ثبت نام کرد ؟
  • آیا در کشور پلاژ آقایان و بانوان وجود ندارد و نمی توان آن را به جزیره قشم تعمیم داد؟
  • آیا کلوپ های غواصی مختلط است یا به صورت مجزا اداره می شود که منطقه آزاد قشم مجوز شرکت بانوان در این کلوپها را صادر کرده است ؟

در ادامه این گزارش با حمله به خبرنگارانی که این موضوع را پوشش خبری داده اند موضوع مرگ های قبلی در پارک زیتون قشم کاملا به فراموشی سپرده شده است و این در حالی است که در امسال شاهد فوت یک پیر مرد در ساحل زیتون بوده ایم و در سال گذشته نیز یکی از ناخداهای قایقهای تفریحی جان خود را در این مکان از دست داد ، مرگ دو نفر جت اسکی سوار در همین مکان ، مرگ ۲ زن در ۱۳ فروردین ۹۳ ، مرگ یک غواص در سال ۹۰  (از مسئولین شهرستان) در ساحل زیتون قشم  همگی در این محل به وقوع پیوسته و جان از دست رفته  همه این افراد تا کنون نتوانسته بر تصمیمات مسئولین منطقه آزاد قشم تاثیری بگذارد.

جدای از مرگ این افراد در ساحل زیتون قربانیان دیگری نیز در کمپ هامون جان خود را از دست داده اند و هم اکنون این محل نیز همه روزه شاهد شنای زنان و مردان ساکن و یا مسافر به جزیره قشم است که سازمان با نصب یک تابلو دوباره خود را از همه مسئولیتها مبرا کرده است.

در ادامه گزارش با انتقاد از یادداشت این سایت خبری آمده است :” این دوست رسانه ای ما به خوبی بر این موضوع که از سواحل کشورمان از جمله قشم نمی توان براساس مسائل اعتقادی همانند سواحل دیگر کشورها استفاده کرد آگاه است اما با عنوان کردن این موضوع در صدد گناهکار نشان دادن سازمان منطقه ازاد قشم بر آمده است.” و این در حالی است که استفاده از ساحل دریا بصورت مشروع مورد تاکید نگارنده بوده و روابط عمومی سازمان با انحراف ذهن خوانندگان سعی در غیر مذهبی کردن استفاده از ساحل و دور کردن اذهان از بی برنامگی سازمان پس از ۲۵ سال است.

آیا گفتن این مطلب که “این سازمان آماده دادن مجوز به طرح های ورزشی در بخش دریایی می باشد و همه باید تلاش کنیم تا بخش خصوصی برای ورود به حوزه سرمایه گذاری در این منطقه ترغیب شود.” بار مسئولیت اجرایی را از سازمان منطقه آزاد قشم کم خواهد کرد؟

اما آنچه  در این گزارش  جای تاسف دارد استفاده از ادبیاتی نخ نما در  مورد حادثه مذکور است و آن اینکه با ارتباط دادن اتنقادات از سازمان منطقه آزاد قشم به موضوعات سیاسی سعی در مظلوم نمایی  با این عنوان نموده اند  :”متاسفانه رسانه های مخالف دولت و نمایندگان دولت تدبیر و امید در جزیره قشم طی سه سال و نیم گذشته هر از چندگاهی با تیتر کردن موضوعاتی همانند اتفاق دردناک غرق شدن فردین سورینی تلاش می کنند همه مشکلات را به گردن سازمان منطقه آزاد قشم بیاندازند.” و سازمان  با این ترفند سایتهای منتقد را مخالف با سیاستهای دولت معرفی کرده و یک انتقاد داخلی را به دولت تدبیر و امید تعمیم داده اند .

و در آخر سازمان منطقه آزاد قشم بی برنامگی و بی مدیریتی خود را در راستای جذب گردشگر را به پای خبرنگارانی انداخته که مشکلات شهر را بررسی و به اطلاع عموم می رسانند . در این گزارش آمده است (این رسانه ها ) ”  خواسته یا ناخواسته متوجه این حقیقت نیستند که با تیترهایی مخرب و غیر واقعی خود چه ضربه ای به اقتصاد جزیره قشم و پیشرفت صنعت گردشگری در این بخش از سرزمین عزیزمان می زنند.عنوان کردن جان باختن شمار زیادی از مسافران طی چند ماه گذشته در ساحل پارک زیتون شهر قشم به عنوان یک خبر غیرواقعی و نگران کننده به طور حتم مانع از حضور میلیونی گردشگران به قشم خواهد شد و اگر دوستان رسانه ای جزیره نگران وضع اقتصادی فعالان اقتصادی در این منطقه هستند انتشار خبرهای منفی و یکسویه  با ادعای آنان همسو نیست و جدای از بی توجهی آنان به حرفه خبرنگاری که اصل بر صحت مطالب منتشره است، در حقیقت با اینگونه نوشتار به مردم قشم و فعالان اقتصادی نیز جفا کرده اند.”

و این طور که در این گزارش مشخص شد مسئولین مربوطه  به جای رفع این مشکلات سعی در غیر رسانه ای شدن مشکلات  و  نشان دادن قشم به عنوان یک شهر ایده آل توریستی هستند و این در حالی است که رفع این مشکلات نه تنها برای مسافرین بلکه برای ساکنین نیز حائز اهمیت است  .

و در آخر  گزارش با  تبلیغ  استفاده از کلوپ های غواصی  عمده و تنها  برنامه سازمان برای جلو گیری از تکرار حوادث غرق شدگی در قشم به این صورت ذکر شده است : ” امیدواریم با افزایش نصب تابلوهای راهنما در مکان های پر خطر در سواحل قشم و اطلاع رسانی بیشتر دراین خصوص از سوی رسانه ها ، دیگر شاهد آن نباشیم. ”

قضاوت با خوانندگان

لینک خبر : http://hormozonline.ir/?p=17515
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:

دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی