امام جمعه اهل سنت قشم: شهادت امیرالمومنین علی (ع) یکی از تلخ ترین حوادث تاریخ اسلام است که به دست یک فرد بی بصیرت و تکفیری به وقوع پیوست.

شیخ عبدالرحیم خطیبی در خطبه دوم نماز جمعه اهل سنت قشم گفت : ماه رمضان در تاریخ اسلام شاهد خاطرات خوش و تلخی است که شهادت امیرالمومنین (ع) در چنین روزی  یکی از حوادث تلخ و تکان دهنده و عبرت آموز برای مسلمانان است.

وی شهادت امام علی(ع)  را یکی از تلخ ترین حوادث تاریخ اسلام برشمرد و بیان داشت: این واقعه دلخراش و تکان دهنده درس بزرگی برای مسلمانان دارد چرا که شهادت امام علی (ع) به دست کسی اتفاق افتاد که ادعای مسلمانی داشت و فکر می کرد این کار موجب تقرب او به خدا می شود.

امام جمعه اهل سنت قشم با بیان اینکه خوارج در واقعه حکمیت امام علی(ع) را تکفیر کردند اظهار داشت: ابن ملجم کسی بود که در زمان خلیفه دوم به عنوان معلم قرآن به مصر اعزام شده بود اما به خاطر جهل و بی بصیرتی پس از جنگ صفین به خوارج پیوست وامام علی (ع) را به شهادت رسانید.

وی افزود : بی بصیرتی در دین و افتادن در دام شبهات خطرناک تر از افتادن در دام شهوات است چرا که فرد بی بصیرت مسلمانان را به کفر و بدعت محکوم می کند و برای آنها حکم صادر می کند.

شیخ عبدالرحیم خطیبی ضمن هشدار به جوانان در مورد شبهات کانال های ماهواره ای و فضای مجازی خاطر نشان کرد : بعضی ها که کوچکترین آگاهی از علوم دینی ندارند پیروی مسلمانان از مذاهب اسلامی را بدعت  می دانند  و به دنبال دسته بندی و اختلاف بین مسلمین هستند.

وی ادامه داد : اینکه انسان خدا را دوست داشته باشد کافی نیست بلکه باید بداند که خداوند از او چه می خواهد تا راه درست را طی کند و دچار افکار مسموم نشود چرا که اگر انسان در معرض شبه قرار گیرد ممکن است اعمال جنایتکارانه ای را برای تقرب به درگاه خداوند انجام دهد .

امام جمعه اهل سنت قشم مجرای تکفیر را اتهام افراد  به بدعت ، فسق و گمراهی برشمرد و بیان داشت : اندیشه خوارج همچنان وجود دارد و بی بصیرتی و جهل باعث شده تا  کسانی در دایره اسلام دچار فتنه شوند و حکم به قتل انسانها دهند و این در حالی است که اسلام دین وسط و اعتدال است .

شیخ خطیبی در خطبه اول نیز با اشاره به دهه آخر ماه رمضان این دهه را یکی از با فضیلت ترین ایام عنوان کرد و بیان داشت : پیامبر اسلام(ص) دهه آخر ماه رمضان را در مسجد معتکف می شد تا از این اوقات به صورت کامل بهره مند شود.

وی شب قدر را شب تعیین مقدرات ، شب نزول قرآن و شب مغفرت و آمرزش گناهان عنوان کرد و بیان داشت : رمضان به خاطر نزول قرآن شرافت پیدا کرد و از طرفی همه برنامه های عبادی این ماه به مغفرت و آمرش ختم می شود.

خطیب نماز جمعه اهل سنت قشم  درخواست عفو و مغفرت را از مهمترین اعمال ماه رمضان برشمرد و افزود : مغفرت قبل از بهشت قرار دارد و مومنین متضرعانه در چند روز باقیمانده ماه رمضان آمرزش را به خاطر گناهان کوچک و بزرگ و همه سهل انگاری ها از درگاه خدا بخواهد.

امام جمعه اهل سنت قشم تجارت با خداوند را بر اساس آیات قرآن پرسود و ارزشمند دانست و گفت : حسن انجام عبادات و تلاوت قرآن با فهم و تدبر در آیات آن مانند کلاهای مرغوبی است که در تجارت با خداوند مورد استفاده قرار می گیرد.

وی ادامه داد : زکات و انفاق یکی از مصادیق عبادت است که  مورد توجه اسلام قرار گرفته و جایگاه زکات در قرآن در کنار نماز ذکر شده که باید این زکات به فقرای واقعی پرداخت شود.

شیخ عبدالرحیم خطیبی پیدا شدن فقر کاذب در کنار فقر پوشیده را از پدیده های جهان امروز برشمرد و تصریح کرد : فقر کاذب شامل کسانی که قلبهای آنها فقیر است و از روی فزونی طلبی در جامعه  به تکدی گری  و گدایی  مشغول می شوند و در مقابل افرادی هم هستند که با وجود نیاز مالی به خاطر حفظ کرامت و حیثیت  حاضر به دریافت کمک های مالی نیستند.

وی افزود : اگر زکات به صورت عادلانه پرداخت شود فقر ریشه کن می شود که برای رسیدن به این هدف می توان با پرداخت زکات به انجمن های خیریه این موضوع را مدیریت کرد .

لینک خبر : http://hormozonline.ir/?p=22955
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:

دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی