شهرستان بشاگرد با جمعیت ۴۰ هزار نفری یکی از محرومترین مناطق کشور است که حتی یک پزشک متخصص برای درمان مردم در این شهرستان وجود ندارد.

به گزارش  هرمز؛به نقل از بشاگرد نیوز؛۱۵ اردیبهشت ماه سال۹۳ بود که خبر اجرای طرح تحول  نظام سلامت در کشور منتشر شد، طرحی که برای اغلب بیماران مزایایی به همراه داشت؛ بیمارانی که فقط با پرداخت چند درصد هزینه ها، درمان شده اند، طرح تحول نظام سلامت برای بخشی از بیماران یک هدیه خوشحال کننده بوده است اما اکنون با گذشت بیش از سه سال از اجرای این طرح، کمی‌ها وکاستی‌های آن نمود یافته است. اگرچه برخی که در بیمارستان‌ها بستری می‌شوند از مزایای این طرح راضی هستند، اما هنوز هم اقشاری هستند که شیرینی طرح تحول نظام سلامت را نچشیده‌اند.

ماندگاری پزشکان عمومی و متخصص در مناطق محروم یکی از بسته های خدمتی طرح تحول نظام سلامت است، تا مناطق محروم کشوراز جمله بشاگرد، معضل کمبود پزشک نداشته باشند و مردم این مناطق ناچار نباشند برای انجام امور درمانی خود، با زحمت و مشقت به شهر دیگری مراجعه کنند وبیماران مناطق محروم بتوانند کلیه خدمات درمانی مورد نیاز خود را از نزدیکترین مکان محل سکونت خود دریافت کنند.

همچنین حضور پزشک متخصص داخلی، طب اورژانس، اطفال، جراحی عمومی، زنان و زایمان، بیهوشی مقیم اتاق عمل، ارتوپدی، قلب و عروق و هر متخصص دیگر به تشخیص بیمارستان( بصورت شبانه روزی در بیمارستان های دولتی که امکان دسترسی مردم به پزشک متخصص را فراهم و انجام به موقع معاینه و تعیین تکلیف بیماران اورژانسی در نخستین فرصت و پاسخگویی به موقع و بصورت ۲۴ ساعته در بیمارستانهای دولتی صورت گیرد از ویژگیهای مهم در نظر گرفته در بسته شماره ۳ طرح تحول نظام سلامت می باشد .

اما بعد از گذشت سه سال از اجرای این طرح در دولت یازدهم شهرستان بشاگرد،شهرستانی که به نقطه صفر مرزی کشور در محرومیت شهرت دارد در حوزه بهداشت و درمان با مشکلات زیادی مواجه و بیمارستان آن از وجود حتی یک متخصص نیز محروم است.

شهرستان بشاگرد با جمعیتی بیش از ۴۰ هزار نفر با وجود اینکه یکی از پهناورترین شهرستان های استان هرمزگان به شمارمی رود و مردمش به شهرستانهای همسایه وتوسعه یافته مثل میناب و یا جاسک به دلیل داشتن مسیری پرخطر و پر حادثه دسترسی آسانی  ندارند ،بایستی در حوزه بهداشت و درمان پیشرفت های حاصل شود تا نیاز تردد در این مسیر ها به حداقل برسد .

عدم وجود متخصص زنان و زایمان درشهرستان بشاگرد ممکن است خطرات جبران ناپذیری را برای برخی از بانوان این شهرستان به هنگام بارداری داشته باشد و از طرفی عدم حضور متخصص بیهوشی و جراح عمومی برای قربانیان حوادث جاده ای که نیاز به اقدامات اولیه و ثانویه به هنگام حادثه و صدمه دیدن داشته باشند می تواند بزرگترین بحران به شمار بیاید.

درک این موضوع شاید برای مردمی که در شهرستانهای توسعه یافته با بیمارستانهای مجهز و پیشرفته زندگی می کنند خیلی سخت باشد اما برای مردم محروم و کم توقع بشاگرد که سالیان سال است طمع محرومیت را چشیده اند یک چیز عادی شده است و شاید هم از حقوق به حق خود که داشتن بیمارستانی مجهز با متخصصین مجرب باشد آگاه نیستند و مسئولین بهداشت و درمان استان هم از این عدم آگاهی سوء استفاده خود را کرده و می کنند.

بیمارستانی که در مرکز شهرستان بشاگرد بنا شده تنها با یک پزشک عمومی و تعدادی پرستار اداره می شود و تنها خدماتی که درآن ارائه می شود ویزیت عمومی،رادیولوژی وآزمایشگاه است که این خدمات در یک درمانگاه روستایی و یا شهری هم وجود دارد و نیازی نیست که تابلویی با نام بیمارستان بر سردر این ساختمان نصب شود اما هیچ خدماتی که ویژه یک بیمارستان باشد به مردم ارائه نگردد.

آیا تامین سه پزشک متخصص برای شهرستان بشاگرد نسبت به هزینه های سنگینی که در طرح تحول نظام سلامت حتی دراستان هرمزگان در بخش های مختلف صورت می گیرد کاری غیر ممکن است ،توقع مردم از مسئولین بهداشت و درمان استان هرمزگان رسیدگی به امور بهداشت و درمان شهرستان محروم بشاگرد است و امید داریم با تامین پزشکان متخصص ساختمان درمانی این شهرستان به یک بیمارستان واقعی تبدیل شود.

لینک خبر : http://hormozonline.ir/?p=23183
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:

دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی