محمد حکمیان نایب رئیس انجمن هنرهای نمایشی قشم در مراسم اختتامیه سومین جشنواره تئاتر قشم  با ابراز  گلایه از عدم حمایت مسئولین برای برگزاری این جشنواره سخنانی را بر زبان آورد که برای روشن شدن موضوع گفتگویی را با وی انجام دادیم که شما را به خواندن آن دعوت می نمائیم.

آقای حکمیان در مورد نحوه برگزاری جشنواره و فراخوان آن توضیح دهید؟

جلسات هماهنگی سومین جشنواره در آبان و آذر سال ۹۴ برگزار شد و فرخوان جشنواره در اسفند ماه صادر شد که به صورت مکتوب به گروه های نمایشی نیز ابلاغ شد که اخبار آن نیز در سایتهای اطلاع رسانی موجود است و این گونه نبوده که بدون برنامه ریزی و ناگهانی تصمیم به برگزاری جشنواره داشته باشیم.

برآورد هزینه ها چه موقع به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قشم  تحویل داده شده است ؟

در اوایل سال برآورد هزینه به همراه عنوان برنامه های اجرایی سال ۹۵ به اداره کل تحویل داده شد که بجز برنامه سومین جشنواره تئاتر ، برنامه های اردیبهشت تئاتر ، کارگاه های آموزشی ، اجراهای عمومی و همچنین جشنواره ساحلی نیز به همراه برآوردها به اداره کل اعلام شده بود.

خب با توجه به اینکه شما از ۶ ماه قبل برآورد و فرخوان را صادر کردید چرا تا دو روز قبل از جشنواره با مشکل مالی برخورد کردید ؟

به نظرم به دلیل  تغییراتی که  در بدنه مدیریتی معاونت فرهنگی سازمان منطقه آزاد و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قشم  به وجود آمد و همچنین بدسلیقگی ها که متاسفانه ناشیانه وغیر تخصصی بوده است همه برنامه های انجمن نمایش بجز اردیبهشت تئاتر حذف شده و این در حالی است که ما در سال گذشته جشنواره تئاتر ساحلی را در سطح استانی برگزار کرده بودیم و قرار بود در امسال این جشنواره در سطح مناطق آزاد برگزار شود.

هزینه های جشنواره امسال چگونه پرداخت شده است ؟

هزینه ای پرداخت نشده است و تمام خریدها به صورت نسیه انجام گرفته است  که  قرار شده توسط اداره کل ارشاد قشم پرداخت شود و حتی کار به جایی رسید که مسئولین به ما می گفتند برنامه را لغو کنید و اگر عزم جدی  بچه های انجمن نمایش قشم نبود مطمئنا این جشنواره برگزار نمی شد.

چند اثر در سومین جشنواره شرکت کردند ؟

۱۵ متن به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که ۳ متن در ابتدا رد شد و در نهایت ۴ اثر برای حضور در جشنواره انتخاب شدند.

علت اینکه سطح کیفی کارهای نمایشی قشم افت کرده چیست ؟

تئاتر قشم نیازمند آموزش است و انجمن نمایش کارگاه آموزشی را جزو برنامه های اصلی سال ۹۵ در نظر گرفته بود که متاسفانه به دلیل عدم پرداخت هزینه های آن نتوانستیم کارگاه آموزشی را برگزار کنیم.

سومین جشنواره نیز از نظر کیفت افت کرده بود آیا به علت مشکلات مالی این اتفاق افتاده است؟

بله به دلیل مشکلات مالی نتوانستیم اطلاع رسانی و تبلیغات خوبی را برای جشنواره داشته باشیم و از طرفی استاد دشتی را برای برگزاری کارگاه آموزشی جشنواره دعوت کرده بودیم که ایشان نیز برنامه جشنواره ارمنستان خود را برای شرکت در جشنواره تئاتر قشم لغو کرده بودند اما به دلیل مشکلات مالی نتوانستیم از حضور ایشان استفاده ببریم، بولتن جشنواره نیز چاپ نشد و حتی قرار بود منتقد جشنواره را هم دعوت کنیم که نشد و حتی نتوانستیم از گروه ها به خوبی پذیرایی کنیم.

هم اکنون انجمن نمایش قشم چه مشکلات مالی دارد؟

به دلیل مسائل مالی ۳ سال است که نتوانستیم کارگاه آموزشی برگزار کنیم ، هزینه های اجرای عمومی گروه های نمایشی پرداخت نشده است و امسال نیز همچنان این مشکلات ادامه دارد و جالب است که در زمان تصدی آقای کرباسچی در معاونت فرهنگی منطقه آزاد قشم در حالی که دو گروه نمایشی از خود جوانان قشمی نمایش عاشورایی را در شهر به نمایش عموم گذاشتند متاسفانه هیچ حمایتی از آنها نشد و بجای آن یک گروه از تهران توسط معاونت فرهنگی منطقه آزاد دعوت شد که به صورت ناقص کار خود را اجرا کرد ولی هزینه خود را بطور کامل دریافت نمود.

و حرف آخر ؟

حرف آخر من این است که اگر مدیران در منطقه آزاد قشم شش ماه شش ماه عوض می شوند مشکل مردم و هنرمندان نیست و  اگر قرار است اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قشم زیر نظر منطقه آزاد قشم باشد باید این سازمان هزینه های آن  را پرداخت کند و گر نه که این اداره بدون بودجه زیر نظر اداره کل ارشاد اسلامی هرمزگان اداره می شد و با این وضعیت ما تغییر چندانی را احساس نمی کنیم و حتی شاید بتوان گفت که وضعیت قبلی بهتر هم بود .

 

 

 

 

لینک خبر : http://hormozonline.ir/?p=16408
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:

دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی